1. Sayfa başlığının (Title ve hedline) reklam metni ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Ziyaretçilerinizin ilk dikkatini çekecek olan yer sayfanın başlığıdır. Başlığın reklam metni ve hedefle uyuştuğuna emin olmalısınız. Farklı reklam metinlerini test ediyorsanız bu metinlerle uyumlu dinamik başlıklar oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

2. Sayfada harekete geçirici cümle (call to action) olduğuna emin olun.

Ziyaretçinizin çevirim oluşturması için çaba harcamasını beklemeyin, siz hareketlendirin. Bunun için harekete geçirici cümleler bulun ve buton veya link olarak kullanın. Örneğin, “hemen satın al”, “kayıt ol”, “bize katıl” vb…

3. Ziyaretçiye sunduğunuz faydayı ifade edin.

Ziyaretçinizin bir çevirim gerçekleştirmesi durumunda neler kazanacağını anlaşılır bir dille izah edin. Örneğin : “%25 indirimli”, “Bugüne özel fiyat” vb…

Süre sınırlı teklifler genelde daha etkili oluyor ve ziyaretçileri daha hızlı harekete geçiriyor. Bu yüzden sunduğunuz teklifin süreli olmasında, bitiş süresini de belirtmenizde fayda vardır.

4. Metinleri ikinci çoğul kişi diliyle yazın (sen ve siz).

Metinleri yazarken, kurumsal bir dilden ziyade daha samimi bir dil kullanın. Ziyaretçiniz bir kütüphaneye gelmedi ve biz onu harekete geçirmeye çalışıyoruz. Örneğin şu şekilde ifadeler:
“daha fazla bil için”     yerine        “daha fazla bilgi edinin.”
“çözümler”        yerine        “çözümlerimizi inceleyin”
“başlamak için”      yerine         “hemen başlayın”

5.  Açık, anlaşılır ve sade bir dil kullanın.

Amacınız edebi bir metin yazmak değil, en düşük seviyede bir ziyaretçiyi düşünerek metinleri yazmalısınız. Sıkıcı ve uzun cümleler kurmayın.

6. Konuyu dağıtmayın hedefe yönlendirin.

Metinleri yazarken aklınızdan bir köşesinde hep hedefiniz olsun. Hedefiniz dışında başka şeyler düşündürecek ifadelerden kaçının.

7. Önemli konulara ilk paragrafta değinin.

Önemli içerikler mümkünse ilk paragrafta olmalı. İlk paragrafın 3-4 satırdan oluşmasına özen gösterin. Eğer detaylar fazla ise detayları farklı sayfalarda anlatmayı deneyin.

8. İçeriğin solda veya ortada olmasına özen gösterin.

İnsan beyni önce soldan ve yukarıdan okumaya başlar. Dolayısı ile burada konunun özü anlatılmalı. Buradan hareketle sayfa başlığının konumu için en uygun yer burasıdır. Genel kural içeriğin solda, call to action ın (form veya buton) sağda olmasıdır. Ancak bu sayfa dizaynınıza ve içeriğinizin uzunluğuna bağlıdır. Kimi iniş sayfalarında bu düzen farklı olarak kullanılabilir. Örneğin, içerik ortada form hemen içeriğin altında olabilir.

Tagged with:
 

One Response to Landing Page Metin Yazımı için İpuçları

  1. [...] Landing Page Metin Yazımı için İpuçları [...]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>