Google resmi bloğunda arama sonuçları için yaptığı göz izleme sonuçlarını açıkladı. Google’ın bünyesinde ürünlerine ait etkinliği arttırmak amacı ile “kullanıcı deneyimi araştırma” takımı var. Bu takım 34 denek üzerinde bir araştırma yapmış.

Buna göre

Arama sonuçlarını değerlendirmeye ilk sonuçtan başlayıp, alakalı olarak düşündükleri sonucu bulana kadar aşağıya doğru devam ediyorlar. Ve çoğunlukla da ilk 2 sonuçta aradıkları sonucu bulup daha aşağı gitme gereği duymuyorlar.

Bir bilgi almak amacı ile yapılan aramalarda kullanıcılar çoğunlukla arama sonucu sayfasında “F Tipi” tarama yapıyorlar.

Google Eye-Tracking Heat Map

F tipi göz taraması

Kullanıcı deneyimi araştırma ekibinin araştırdığı bir başka konuda, arama sonuçlarında yer alan küçük (thumbnail) resimlerin, kullanıcı aksiyonlarını nasıl etkilediği. Bununla ilgili bulunan sonuç, thumnaillerin kullanıcıların gerçekten aradıkları sonucun ilgili URL de olup olmadıkları konusunda yardımcı oldukları, ilgili linke daha fazla tıklama veya daha hızlı geçerek alt sonuçları incelemesine neden olduğunu ortaya koymuştur. Bununla ilgili sonuçlar aşağıda verilmiştir.

Search Thumbnail Effect - 1

Search Thumbnail Effect - 2

Tüm bunların özeti olarak şunu söyleyebiliriz, kullanıcıların tek hedefi var : alakalı sonuca ulaşmak.

Geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz :  http://googleblog.blogspot.com/2009/02/eye-tracking-studies-more-than-meets.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>