Online kullanıcılar aşağıdaki 8 davranış biçimini sergiliyor:

7 ± 2 Prensibi

Bilgi prosesi sırasında insan beyni bilgiyi yığınlar ve tomarlar halinde parçalara bölerek almaya çalışır. İnsanın “yakın zaman hafızası” aynı anda 5 ila 9 olguyu aynı anda hatırlamasına olanak verir. Dolayısıyla 7 ± 2 prensibiyle navigasyon menülerindeki opsiyonların ortalama 7 adet olarak belirlenmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

2 saniye kuralı

Kullanıcıların birçoğu ilk defa uğradıkları bir web sitesine girdiklerinde kalma veya gitme kararını ortalama ilk 2 saniyede veriyor.

“3 tık” kuralı

Bir çok kullanıcı sitede aradığı bilgiye ortalama 3 tıklama sonunda ulaşamazsa siteyi kullanmaktan vazgeçiyor.

80/20 Kuralı (Pareto Prensibi)

Pazarlama biliminde; Mevcut satışın yüzde 80’i müşterilerin yüzde 20’sinden gelir. Tasarımda ise; etkinin yüzde 80’i mevcut tasarımın yüzde 20’sinden gelir.

“Baby Duck” Sendromu

Bebeğin bir şeyden rahatsız olduğu zaman suratını ekşiterek çığırtkan bir ses tonuyla ağlama durumuna geçmesi. Kullanıcı ilk defa gördüğü yeni tasarım veya menü yapısı ile karşılaştığında öncelikle “Baby Duck Sendromu” gösterir. Aşina olmadığı tasarıma, interaktiviteye ilk başta tepki verebilir.

Kurduğunuz interaktiviteye ve tasarımınıza güveniyorsanız kullanıcının bu sendromdan çıkmasını bir süre sabırla beklemeniz gerekebilir. Kullanıcı bir süre sonra rahatlayarak bu sendromdan çıkacaktır ve keyifle sitede dolaşmaya başlayacaktır.

“Banner Blindness” Sendromu

Göz Takibi ısı haritaları, web kullanıcılarının reklam gibi görünen her şeyi görmeme eğiliminde olduklarını gösteriyor. Bu “reklam gibi şeyler” ne kadar renkli ve dikkat çekici olsa bile bu sendrom kendini gösteiyor.

Cliffhanger Etkisi (Zeigarnik Effect)

Psikolojik araştırmalara göre insanlar devamlı yeniyi, macerayı, farklılığı arar. Sorulmamış sorulara cevap verebilmek, bunun için provoke edilmek ister. Bu nedenle web kullanıcısı sorulmamış sorularla, merak uyandıracak metinler ve görsellerle provoke edilmek istiyor. En basit bir banner’da bile kullanıcı, provokasyondan gelen bu duygusal bağı kurabilirse banner’a tıklamaya güdüleniyor.

Göz Takibi

Kullanıcı, web sitesinde görsel anlamda konfor arıyor. Gazete ve dergi okuyucularının göz takibi öncelikle büyük fontlara yönelirken online kullanıcının gözü öncelikle navigasyon menüsüne yöneliyor. 2 tür göz takibi vardır: Metodolojik göz takibi ve tarama göz takibi. Hepimiz dergi ve gazeteleri okurken metodolojik göz takibi yaparken, online ortamda bu davranış şeklimizi terk ediyoruz. Görsel sıçramalar yapıyoruz. Yani online ortamda tarama göz takibini tercih ediyoruz. Site içinde kaybolduğumuz anda ise navigasyon menüsüne yöneliyoruz.

Kaynak : Barış Erkul / http://www.digitalage.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>