Multivariate testi ile Website Optimizer’ın diğer test türü A/B testinin aksine sayfanın tamamı üzerine bir test değil sadece test denemesi yapacağınız sayfa içindeki bölümleri test ederek en iyi sonucu veren kombinasyona ulaşılmasını sağlamaktadır.

Örneğin: Logonuz doğru yerde mi? Harekete çağıran mesajınız anlaşılır mı? Başlığınız ilgi çekici mi? Açıklama yazıları yeterince açık mı? Farklı arka plan rengi daha etkileyici olur mu? Ya da farklı bir yazı tipi? Ya da farklı resimler? İşte yukarıdaki tüm sorunların cevabını Multivariate test ile öğrenebilirsiniz ve test sonucunda her bölüm için oluşturduğunuz kombinasyonları diğer bölümlerdeki kombinasyonlarla test ederek, size en iyi sonucu veren kombinasyonu raporlar.

Bu testi uygulamadan önce testi uygulayacağınız ana sayfanın ya da alt sayfanın haftalık ziyaretçi sayısının 1000’den fazla olduğuna emin olun çünkü Multivariate’de kombinasyonlar A/B testine oranla daha fazla olduğu için doğru sonuçlara ulaşabilmek için daha fazla ziyaretçi sayısı gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>