Moreclick

15-18 Ekim tarihleri arasında, Above & Beyond 2009 vizyon toplantısına katılmak üzere moreclick‘i temsilen Dublin’deydim. Bu toplantı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki ajansları ve büyük reklam verenleri kapsayan bir organizasyondu. Türkiye’den ülke müdürü Bülent Hiçsözmez’le beraber 3 ajans, 4 reklamverenle beraber toplam 8 kişi gittik.

Google Ofisi giriş kapısı

Google Ofisi giriş kapısı | Moreclick
Ürün demo kokteyli
Volkan İnanç | Moreclick

Toplantı izlenimlerimi ve yeni yılda gerçekleşecek değişiklikleri size aktarmak istiyorum.

Öncelikle organizasyon mükemmeldi. Dublin’de bulunduğumuz süre içerisinde her anımız programlı ve doldu dolu geçti. Hem içerik açısından doyurucuydu hem de eğlenceliydi.

Toplantılarda konulara ayrılmış Break out session lar dan 3 tanesine iştirak edebiliyorsunuz. Ben seçmekte zorlansam da Youtube, Adwords Qualitiy ve Analytics sessionlarına katılmayı tercih ettim.

Bu tür sessionlarda bizzat o ürünün mühendisleri ve pazarlama ekibinden kişileri dinleyebiliyorsunuz.  Ayrıca ürünlerle ilgili direkt işin başındaki kişilere soru sorma fırsatı buluyorsunuz.

İlk katıldığım session youtubedu.  Konu youtube,  katılımcılar içinde de Türkler olunca soru kaçınılmaz olarak Youtube un ne zaman açılacağı ve Google ın bu konuda neler yaptığı oldu elbette.  Soruyu toplantıya katılan Türkler’den biri Şafak Bey sordu.  Genel olarak youtube ın Türkiye’yi önemsediği,  açılması konusunda da çalışmaların devam ettiğini söylediler.  Ayrıca Youtube daki reklam imkanları ve modellerinden bahsedildi. Youtube üzerinden bilhassa viral kampanyaların çok etkili bir biçimde büyüyebildiğini, Youtube içerisinde de PPC video promotion kampanyaların yapılabildiğinden bahsedildi.  Yani aynen adwords sistemi gibi küçük bütçeli reklam kampanyalarının da Youtube üzerinden yürütülebilmesi (İçerik youtube a yüklenmiş bir video olmak kaydı ile) mümkün.

Diğer katıldığım session Adwords Quality sessionı idi.  Burada da aslında bildiğim ancak daha derinlemesine bizzat o algoritmayı yazanlardan dinlemek istediğim konuları açıklığa kavuşturdum. Qualitiy Score ne etkiler ne etkilemez şeklinde madde madde ayrıntılar ele alındı.

En son session Google Analytics le ilgili idi. Geniş bir konu olduğundan derinlemesine konulara giremeden malesef zaman bitti.  Ancak yakın zamanda geecek olan bir kaç özellikten bahsedildi.  Örneğin analytics pivot tabloları henüz yavaş yavaş hesapların içinde gösterilmeye başlanıyor. Bununla ilgili bilgi aldık.  Bu şekilde özel oluşturulan raporlara ayrı bir derinlik katmak mümkün olacak.  Henüz resmi lansman yapılmamış olsa bile konuyla ilgili bir çok blogda bu konuyla ilgili makalelere rastladım.

Toplantının en can alıcı ve en yararlı kısmı ise tüm ajansların beraber olduğu son oturumdu.  Son oturumda ve aslında tüm breakout larda en çok vugulanan konu MOBİL’di. Hatta birinci madde şöyle idi : “Get Mobile!”.  İnternet reklamcılığı çok yakın zamanda format değiştirebilir diye düşünüyorum ki bunu destekleyen verileri toplantıda bizzat EMEA nın müdürü verdi ve üstünde ısrarla durdu.  Bu verilerden ilki dünyada 3 milyar cep telefonu olduğu ve bunlardan yarısının internet erişimine sahip olduğu idi.  İkincisi ve daha önemlisi 2011 yılında mobile search hacmini n2007 deki desktop search hacmine erişeceği idi.  Bu bence inanılmaz bir öngörü.  Bu rakamların her biri araştırma şirketlerince öngörülen rakamlar yani Google’ın öngörüsü değil.

Eğer pazar bu şekil bir dönüşüm geçirecekse, bakın ne kapılar açılıyor.

1. Web tasarımcılar artık mobil versiyon web siteleri yapmak için kolları sıvamalı
2. Mobil içerik üreten içerik sağlayıcılar popüler olacak,  şimdiden planlama yapmalılar.
3. Mobil applikasyonlar ve mobil reklam networkleri iyi iş yapacaklar.

bunları çoaltabilirsiniz.

E tabi mobil pazarda Google,  Androidle oldukça iyi adımlar atıyor.  Hele hele Android yüklü bir cep telefonunun kamerası ile sokağı görüntülerken ekranda (dükkanı görüntülerken) gel kardeş gel burada indirim var! tarzı bir reklamın gözükmesi inanılmazdı. Bunu bizzat ürün demoları kısmında gördük.

Toplantıda bir diğer önemli bilgi de artık kalifiye ajansların Google tarafından yayınlanacağı bir portal olacağı, kalfiye şartlarının da revize edildiği idi.  Bunun yanında conversion optmizer sertifikasınında yolda olduğu haberini verdiler. Bu konularda halen netleşmeyen şeyler var o yüzden lansman yapılmadan daha fazla bilgi vermek doğru olmayacaktır.

KAYNAK:blog.moreclick.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>