18 Kasım 2009 Salı günü Google’ın “İnternet 2020 : Değişen Dünya” toplantısındaydık. Google’ın gelecek trendleri ile ilgili yaklaşımını görme fırsatını bulduğumuz toplantı katılımcıları ve yoğun programı ile oldukçu doyurucu geçti. O kadarki bir blog yazısına sığdırılamayacak ve her biri ayrı bir başlık altında değerlendirilebilecek kadar.

Swissotel’de yapılan toplantı ve ikramlar gerçekten güzeldi. Ancak oturma düzeni rahatsız edici idi. Ayrıca kapasiteden fazla katılımcı vardı toplantıda. Google’ın toplantılarında sıklıkla gördüğümüz rahatsız edici derecede kalabalıklık yine göze çarptı.

img_0181

Bülent Hiçsönmez açılış konuşmasını yapıyor.

Açılışı Google gelişmekte olan pazarlar direktörü Muhammad Gawdat yaptı. Kendisi oldukça doyrucu bir sunum yaptı.

Ardından Google başkan yardımcısı Vint Cerf’in video yayını ile konuşması yayınlandı.

Daha sonra, Google baş ekonomisti Hal Varian’ın Google trends verilerini çeşitli formullerle işlediğimizde nasıl şirket satışları ile birebir örtüştüğünü gösteren bir sunumu vardı. Gerçekten search aktvitelerinin, reel pazar hareketleri ile bu kadar örtüşmesi, bir de üstüne üslük bunun bir takım logaritmik formüllerle hesaplanarak bulunuyor olması beni oldukça şaşırttı.

Aradan hemen önce son olarakta Google ürün müdürü Tom Stocky nin sunumu vardı. Daha çok Google arama motorunun bilmediğimiz yönleri ve mobil işlevler hakkında çok güzel bir sunum yaptı. bu sunumdan edindiğim tecrübeleride imkan bulunca ayrıca bir başlık altında paylaşacağım.

Genel Müdürümüz Çiğdem Özkan ve Ben (Volkan İnanç)

Genel Müdürümüz Çiğdem Özkan ve Ben (Volkan İnanç)

Kahve arasından sonra ICQ nun mucidi Yossi Vardi geldi sahneye. Ununu elemiş eleğini asmış bir amca görüntüsünde olan bu amca bir internet futursti besbelli. Zaten sunumuda daha çok internet kullanıcılarının ne istediği, neden internette olduğu ve sosyal medyanın neden bu kadar büyüdüğü ile ilgili çok ilginç ipuçları içeriyordu.

Daha sonra internet ölçümleme firması comscore’un başkan yardımcısı Jack Flanagan türkiye’de ki ve dünyadaki internet kullanımı ile ilgili verileri paylaştı bizimle.

Son olarakta Bülent Hiçsönmez moderatörlüğünde, Yiğit Şardan, Emre Kurttepeli, Levent Erden in katıldığı bir panel yapıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>