Google Trends’i bir çoğumuz eğlenceli bir Google aracı olarak bilir. Ancak sadece eğlenceli bir oyuncaktan öte, iyi bir pazarlama aracı olarak da kullanmak mümkün. Arama trendleri bize, kullanıcıların ne ile, ne zaman ve ne kadar ilgilindiklerini anlatır. Bu bilgi bir çok pazarlama ekibi için paha biçilmez bir bilgidir.

Şimdi aşağıda size bir sektörle ilgili analiz sunacağım. Bu analizin bir benzerini siz sektörünüzle ilgili yapabilirsiniz.

İnceleyeceğimiz Sektör : Sağlık / Zayıflama sektörü

Son yıllarda sağlıksız beslenme ve şehir yaşamı ile beraber kilo bir çok insanın sorunu. Dolayısı ile artık zayıflama ile ilgili aramalar eskiye göre oldukça artmış durumda. Tabi arama hacmi artışı (Türkiye için) kullanıcı sayısı artışı ile de ilgili. Ancak aşağıdaki grafikte bu artışın yıl içindeki aylara göre dağılımını da görebilirsiniz.

zayiflama

Zayiflama araması için Google Trends verileri - Büyütmek için tıklayınız

Yukarıdaki grafiğe göre “zayıflama” kelimesi ile ilgili aramalar her yılın MART ayında hiç aramaksızın artmakta. Demek ki insanlar yaz aylarına hazır girmek için hazırlıklara mart aylarında, havalar ısınınca başlıyorlar. Peki siz zayıflama ürünü satmayı düşünen bir işletme iseniz ne yapmalısınız ? Bilhassa bu aylarda mass marketing yapabilirsiniz. Bir radyo reklamı, dergi reklamı veya bütçeniz elveriyorsa bir TV reklamı yayınlayabilirsiniz. Yine bu aylarda yapacağınız bir arama motoru kampanyası da etkili olacaktır. Yukarıdaki grafiğe göre böyle bir kampanya için en uygun zaman Mart-Nisan-Mayıs ayları…

İlgilimi çeken bir ayrıntı da şu oldu.  Zayıflama kelimesi ile ilgili durum bu iken “diyet” kelimesinde ilginç bir biçimde azalana bir arama hacmi var.

zayiflama-diyet

Zayıflama ve Diyet araması karşılaştırması - Büyütmek için tıklayınız.

Bu grafik bize gösteriyor ki, insanlar artık zayıflamak için diyet yapmak yerine artık daha farklı yollar deniyorlar. Buna bağlı olarak da zayıflama kelimesinde arama hacmi yatay seyrederken, diyet kelimesinde sürekli azalıyor. Peki bu grafikten nasıl bir sonuç çıkaracağız ? İnsanların bu ilgisine karşılık verecek reklam metinleri ve sloganları kullanacağız. Pazarlama argümanlarımızı buna göre dizayn edeceğiz. Örneğin artık : “Diyet yapmaya son! Artık kilolarınızı diyetsiz verin!” gibi bir slogan daha ilgi çekecektir.

Peki artık insanlar madem “diyet” siz zayıflamak istiyorlar o halde ilgilerini ne cezbediyor. Farklı ne tür alternatiflere yönelmişler. Cevabı yine trends verilerinde…

analiz

zayıflama hapı, zayıflama çayı, zayıflama ilacı, zayıflama aletleri, zayıflama ürünleri kelimelerinde karşılaştırmalı analiz - Büyütmek için tıklayınız.

Görüldüğü gibi “zayıflama hapı”, “zayıflama çayı”, “zayıflama ilacı” kelimelerinde arama hacmi artarken, “zayıflama aletleri” ve “zayıflama ürünleri” kelimelerinde arama hacimleri yatay bir seyir izliyor.

İnsanlar artık diyet yapmak yerine, zayıflama haplarından ve ilaçlarından yardım bekliyorlar. Yani aç kalmadan zayıflama!

En azından Google Trends bize bunu söylüyor….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>