Web’deki trendlerin yönü tekrar hızla kaymaktadır. Arama, geçtiğimiz on seneden daha da hızlı bir süratle, son iki senede büyüdü. Bu öncelikle, Google’ın yenilikleri ile başladı. Ancak; Bing de hızla yenilikler sunuyor ve Google’ın CEO’su Eric Schmidt tarafından da Google’ın en “büyük problemi” ve rakibi olarak da bahsedilmişlerdir. Schmidt, Wall Street Journal’a Bing’in iyi çalışan ve rekabet gücü yüksek arama motoru olduğunu itiraf etmiştir. Google, Pazar bölümüne hakimken, Microsoft’un aramadaki her adımını da dikkatle izliyorlar.

Daha da önemlisi; web popülasyonu, artan çeşitli ihtiyaçlar dizileri ile yenilikleri getirdi. Sosyal medya, özellikle 2010′un ikinci yarısında Facebook ve Twitter sayesinde bu alanda hakim oldu. Ama bu sosyal sitelerinin popülerlikleri, açıkça kullanıcıların değişen ihtiyaçlarının bir yansımasıdır. İnternet,1990′ların sonlarındaki gibi oyun oynama alanı olarak mı kalacak?

Kimse; Apple, Google, Facebook ve Microsoft gibi dev markaların, kullanıcılar için en iyisini yapabilmek için birbirleri ile rekabet etmelerini istemiyor. Ama internette yeni bir döneme giriyoruz, önemli bir döneme. İşte size 2011′de gözlemlemeniz için 3 önemli trend.

Tüketicinin Odak Noktası; Fiyat

Son birkaç yıl içerisinde, tüketiciler için neyin önemli olduğu çarpıcı bir şekilde değişti. Web, fiyatın önemli olduğu ve karşılaştırarak alışveriş yapmanın hızlı olduğu fırsatlar olarak tespit edildi. Rekabette kalmaya çalışan e-ticaret şirketlerde farklılık yaratmanın bir yolu fiyat, ancak bu da artık zorlaşmaya başladı. Marka gücü, çevrimiçinde tipik güçlü yapısı olmasına rağmen tüketiciler, marka saygınlığından fiyat saygınlığına doğru kayıyorlar. Arama motoru optimizasyon stratejileri, Google’ın algoritmik marka eğiliminden faydalarını uzun bir süre aldı.

Ancak; özellikle son iki senedir tüketici trendleri ve alışveriş istekleri eskiden olduğu gibi markalar ile şekillenmiyor. Günümüzde çevrimiçi tüketiciler; fırsatları, indirimleri, teşvikleri, bedava nakliyeyi ve kuponları istiyorlar.

5204441043_9f64dd51b3

Günümüzde çevrimiçi alıcılar, bilindik markalardan çok, en az ücreti olan ürünleri beğeniyorlar.

Google, Shopping.com gibi karşılaştırmalı alışveriş motorlarını agresif bir şekilde aradan çıkarmaya çalışırken ve Google alışverişteki kendi rekabet ürününü sunarken, iki sene içerisinde karşılaştırmalı alışveriş motorları kendilerine yer edindiler. Bu, kullanıcıların satın almadan önce indirimlere ve fırsatlara bakmalarının büyüyen bir trend olmasının bir yansımasıdır.

5205037498_e63e8c4975

Karşılaştırmalı alışveriş motorları Q3 2008′den beri %30′luk müşteri kazandılar.

Bu trendin çekirdeği, çevrimiçi alışverişte bedava nakliye istemenin farklı bir söylenişidir. Eskiden bedava nakliye, güçlü bir ayırt ediciyken günümüzde çevrimiçi alıcıların neredeyse %51′i, eğer bedava nakliye sağlanmıyorlarsa bütün siparişleri iptal ediyorlar. Buna ek olarak; çevrimiçi alıcıların %70′i nakliye için 4.99′dan fazla vermek istemiyorlar. Bunlar, çevrimiçi satıcıların atmaları gereken akıllı adımlardır.

5205037466_cd44c18d85

Alıcıların %70′i nakliye için 4.99$ veya daha az vermek istiyorlar.

Fiyatta yarışamayan veya yarışmak istemeyen e-ticaret sitelerinin, kendileri için ayırt edici başka bir yol bulmaları önemlidir. Fiyatta indirimler etkilidir ancak, özel promosyonlar kadar sık alıcı fırsatları da (Amazon Prime, Zappos VIP gibi) işe yarayabilir. Eğer fiyat ve nakliye indirimleri yapılamazsa, e-ticaret takımı kendilerine işlerinin nasıl ayakta kalacağını sormalılardır.

Bir sonraki adım: Video & Görsel Arama

Birçok sayıda araştırma, videonun gücünün ve zengin görsellerin bilgiyi hızlı bir şekilde alma yeteneğimizi geliştirdiğini gösterdi. Web’in neredeyse tamamı orijinalinde metin tabanlıydı ama artık değişiyor. YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur ve insanların çeşitli bilgileri video formatında tercih etmeleri şaşırtıcı değildir ayrıca, modern tarayıcılarda yüksek kalite video desteği standarttır. Video’daki başarı, eğlence videoları ile sınırlı değildir, e-ticaretteki kişiler de videolardan yararlanabilirler.

Bing tarafından belirtilmiş istatistikler, web ziyaretçilerinin sadece metin bilgilendirmelerindense, metin ve video destekli bilgileri %30 daha hızlı öğrenebildiklerini belirtti. Buna ek olarak, insanların %65′i görsel öğrenimde daha iyidir.

Videonun, dönüşüm aracı olarak güçlü bir etken olacağından da hiç bir şüphe yok. Bir araştırma; çevrimiçi alışverişe video da eklenince ziyaretçilerin %64 daha çok satın aldıklarını ve sitede ek olarak 2 dakika daha kaldıklarını ortaya çıkardı.

5204441175_3d26104948

Video gücü: e-ticaret siteleri satın alımını gerçekleştirmek için videoyu kullanmalılar.

Sitedeki alışveriş deneyiminin faydalarının yanında video, SEO araç kutusuna konduğunda da çok yararlı olabiliyor. Video optimizasyonu; YouTube, Vimeo, Facebook gibi sitelerde ve Google, Bing, Yahoo’da özelleştirilmiş arama sonuçlarında fazladan görünürlük kazanmak için değerli bir fırsattır.

Görsel arama ve tarama,özellikle ilgilenilmesi gereken diğer iki alandır. Günümüzün bant genişliği artmaktadır ve web teknolojileri, daha görsel bir tarza, alışveriş ve ürünleri karşılaştırmada etkili araçlar ile ziyaretçi sağlayan aramaya yaklaşımda izin verir.

Google da, görsel aramaya özellikle ilgi duyuyor çünkü kullanıcı deneyiminin avantajlarına dair birçok şey söylendi. 2010′daki tatil sezonundan önce Google, “beğeneceğiniz şeyler ve sizin zevkinizi görsel olarak analiz etmek için bilgisayar görseli ve makina öğrenme teknolojilerini kullanan ” Boutique.com sitesini başlattığını açıkladı. Ama Boutiques.com, görsel aramadan bir adım daha ileriye gidiyor ve ziyaretçiler için popüler modaya, insanlara ve trendlere odaklı kendi görünümlerini dizayn edebiliyorlar.

5205037748_4f53b280b8

Google’ın Boutiques.com’u görsel arama koyuyor.

Amazon, ayakkabı işi için görsel arama yaptığını açıkladı.

Yenilikçi e-ticaret şirketleri, tüketicinin isteğinde üstünlük sağlayabilmesi için görsel arama ve video gibi alanlara bakması gerekiyor. Pratik kullanıcı deneyimi gelişmelerinin en üzerinde, zengin tarayıcı ve navigasyon seçenekleri sunmak, SEO’ya kapıları açıyor. Google, Bing ve şuanda bilmediğimiz gelecekteki arama motorları da, sofistike görsel arama seçenekleri yaratmaya devam edeceklerdir.

Teknik SEO’da Trendler

Google Instant duyrulduğunda, SEO yapanların yarısı panikledi. Ama Instant’ın etkilerini, e-ticaret müşterilerine test ederek, çok az bir etki farkı olduğu bulundu. Ancak, Instant kullanıcıları Google’ı kullanma alışkanlıklarında da değişiklik yaratacak.

5205037826_1c5d72a355

Google Instant’ın, henüz arama alışkanlıklarında bir etkisi yok.

1 ve 2 kelimelik sorgularda çok az bir artma varken, Instant’dan sonra 3 kelimelik sorgularda bir artış oldu. 4 kelimelik sorgulardaa çok az bir azalma var ama veriler, terim uzunluklarının bütün profilinde çok değişiklik görünmüyor.

e-Ticaret şirketleri, eşsiz, yüksek kalite içerikler ve kaynaklar sunmaya odaklanacaklar. Daha önemlisi büyük e-ticaret siteleri, hızlı olmak zorundalar. Diğer taraftan Bing, Google’ın üstün teknolojisine yetişmeye çalışıyor, özellikle içerik yazmada ve etkide. Bing, büyük olasılıkla yenilenen içerik sorularını ele alan rel canonical meta tagini 2011 Ocak veya Şubat’da (Google’ın desteklediğini açıklamasının üzerinden tam iki sene geçtikten sonra) resmi olarak destekleyecekler.

e-Ticaret sıralama, sayfalama ve yönlü navigasyon özellikleri yüzünden olan teknik SEO sorunları, organik aramalarda performans sorunları yaratmaya devam edecek. SEO takımlarının bu problemi stratejik olarak takip etmeleri gereklidir.

Özetle

Google en iyiyken ve SEO’da öncelikli odak noktası olması gerekirken, Bing de iyi düzenlenmiş, stratejik bir kampanyada önemli bir rakiptir. Bing’den artan yükselişlere ek olarak, e-ticaret siteleri daha çok alışveriş meyilli demografik bekleyebilirler: Bing kullanıcılarının %11′i Google’dan satın almaya meyilliler ve %31 web’in genel kullanıcılarından daha çok satın almaya meyilliler. e-ticaret sitelerinin gözden kaçırmamaları gereken “alışveriş” demografiğidir.

e-ticaretteki ve SEO’daki trendler şaşırtmaya devam ediyor. İndirimler ve bedava nakliye, zengin içerikli ürün sayfaları sunmak ve gelen görsel arama dalgasını kucaklayarak tüketici alışveriş davranışlarının en iyisi olmak, kâr payı sağlayacaktır. Buna ek olarak e-ticaret takımları, tekrarlanan içerik sorunlarına özel ilgi göstermeleri gerekir; özellikle üründe ve arama aşamasında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>