İnternet kullanımının yaygınlaşması buna bağlı olarak online alışveriş paylarının artması ile her gün onlarca e-ticaret sitesi bu büyüyen pastadan payını almak istiyor. Burada ne yazık ki herkesin arzuladığı payı aldığını söyleyemeyiz. Çünkü bu iştah kabartan pastadan pay almak o kadar da kolay değil.

Bu yazıda e-ticarette atılacak adımları inceleyeceğiz.

 

Sunulacak Ürün

Buna karar verirken öncelikle sunacağınız ürün veya hizmeti tanımanız daha sonra internette ne derece pazarlanabilir olduğunu analiz etmeniz gerekiyor. Bu aşamada ürünü tanımanız stratejinizi belirlemekte en büyük silahınız olacaktır.

Sunmaya karar vereceğiniz ürün nedir ? Sunulacak ürünleri tanıyor olsanız bile bu ilk etapta yüzlerce ürün ile e-ticarete adım atmanız gerektiği anlamına gelmez. Özellikle e-ticaretle ilk kez tanışanlar için tek bir ürün grubundan gitmek doğru bir tercih olabilir.

Rakip Analizi

E-ticaretin önlenemez yükselişi ve popülaritesi sunacağınız ürünleri sunan başka firmaların olma olasılığını günden güne arttırdığından rakiplerin olmadığı bir saha da tek başınıza at koşturmanız oldukça güç. Pazarlamaya karar verdiğiniz ürünü sunan rakipleriniz elbette olacaktır. Bu anlamda önde gelen rakiplerinizi analiz etmeniz başlangıçta size pek çok fikir verecektir.

E-Ticaret Yazılımınız

Burada en önemli husus sitemizin kolay gezilebilir kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olmasıdır. Sadelik değerlidir bu yüzden siteniz kullanıcıların en az aksiyonu gerçekleştirip en yüksek sonucu alacak biçimde olursa kullanıcılar tarafından da beğenilecektir. Sunduğunuz ürünlere ait görsellerin ve teknik bilgilerin eksik veya yanlış olmaması büyük önem teşkil ediyor. Bilinçlenen kullanıcılar bu hususlara gün geçtikçe önem veriyor. Sitenizdeki arama kutusu da kullanıcı dostu olmalı ve site içi aramalarda kullanıcılara en yakın sonuçları verecek biçimde düzenlenmelidir. Ayrıca ön planda tutulmasa da kullanacağınız e-ticaret yazılımı da sunacağınız ürünlere göre şekillendirilebilir. Burada iki tercihimiz olacaktır; Hazır sistemler ve yazdırabileceğiniz özgün sistemler. Özellikle yaygın kullanılan bazı hazır sistemler kullanıcıların görmeye alışık olduğu sistemler olduğundan eğer amacınız fark yaratmaksa kendi sisteminizi yazdırmanızı önerebiliriz.

Üyelik

Üyelik formunun mümkün olduğunca kısa olmasına özen göstermelisiniz. Kullanıcılar ilk etapta uzun formları doldurmak istemeyebilir. Müşteri sipariş aşamasına geldiğinde fatura bilgilerinin girilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca alışveriş için üyeliği zorunlu tutmamanız bu hususta arayışı olan önemli bir kesimi tatmin edecektir.

Ödeme Seçenekleri

Özellikle Türkiye’de internet kullanıcılarının küçük bir yüzdesinin alışverişte kredi kartlarını kullandıklarını göz önüne alırsak, sitemizde farklı ödeme şekillerinin olması faydamıza olacaktır (Kapıda ödeme, Havale gibi). Ayrıca esnek ödeme şekillerini aktifleştirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin kullanıcıların aynı ödemeyi parça parça farklı kartlardan ya da bir kısmını havale bir kısmını kredi kartı ile ödemesine izin verecek bir sistem kurabilirsiniz.

Orijinallik ve Yenilik

Web siteniz sizin internetteki yüzünüzdür. Kullanacağınız ara yüzün şatafatlı olması gerekmez orijinallik ve sadelik hedefiniz olmalıdır. İnternet kullanıcıları sabırsızdır dikkatlerini belli bir sürede çekemezseniz sitenizden hızla ayrılmaları muhtemeldir.

Güvenilirlik

Sitenize SSL güvencesi sağlayın. Bu yüksek maliyetli bir güvenlik olmadığı gibi gün geçtikçe bilinçlenen internet kullanıcılarının sitenize olan güvenini arttıracaktır. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Adwords Blogunda paylaşıldığı üzere SSL’in olmadığı Online alışveriş sitelerinin Google Adwords reklamlarını kullanmaları mümkün olmayacak.

Arama Motorları

Sitenizi Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru Google başta olmak üzere diğer  arama motorlarına da ekleyin ve en önemlisi arama motorlarının sitenizi iyi bir biçimde değerlendirebilmesine olanak verebilmek için site içi optimizasyonu ihmal etmeyin. Buna bağlı olarak SEO çalışması yaptırmanız kullanıcıların sitenize arama motorları üzerinden ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Reklam Harcamaları

Artık sitemizin online olduğunu farz edersek en önemli noktalardan birine geldiğimizi söyleyebiliriz; Sitemizi tanıtmak… Unutmayın internet uçsuz bucaksız bir çöldür ve bu çölde tabelanız olmazsa kimse sizi bulamaz.

Bugün sitemizi tanıtabileceğimiz ve ilgili müşterilere ulaşmak için kullanabileceğimiz pek çok mecra var. Bunların başında Google Adwords reklamları ve Facebook reklamları geliyor (Diğer seçeneklerimiz ise E-Mail Marketing, Sosyal Medya, Dijital Pr olabilir). Hangi mecrada sitemizin tanıtımını yapacak olursak olalım ilk etapta katlanmamız gereken reklam maliyeti yüksek olabilir ve eğer online pazardan pay almak istiyorsak yüksek maliyetlere katlanmamız ve sabırlı olmamız gerekebilir. E-ticarette yaygın yapılan hatalardan biri de reklam maliyetlerinin dönüşlerini iyi analiz edememektir. İlk etapta yapılan reklam harcamalarından önemli dönüşler beklemek realistik bir davranış olmayacaktır. Yıllardır  reklam veren hatta reklama sizin kadar yoğun bir biçimde ihtiyacı olmayan rakipleriniz olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Müşteri Memnuniyeti

Kullanıcıların alışveriş yaparken göz önüne aldıkları kriterlerden belki de en önemlisi alışveriş yapmayı düşündükleri siteden bir tanıdıklarının memnun kalıp kalmadığı. Araştırmalar gösteriyor ki karar aşamasındaki kullanıcılar tanıdıklarının önerisine oldukça güveniyor. Bugün kullanıcılar tamamen samimi duygularla ve ticari amaç gütmeden siteler ile ilgili yorumlarını çeşitli mecralarda birbirleriyle paylaşıyor. Bu anlamda müşteri memnuniyeti daha fazla önem kazanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.