Internet pazarlamasının, artık bir kavşağa geldiğine şüphe yok. Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları; tüketiciye eşsiz bir erişim sağlarken, reklamverenler daha iyi hedeflenmiş adımlar ve tüketicilere güven verme arasındaki dengeyi iyi kurmasını gerektiren gizlilik endişelerileri artmaktadır.

Hedeflenmiş Internet pazarlamasının tarihi herhalde en iyi, bir kedi- fare oyunu olarak tanımlanabilir. Teknoloji gelişir, tüketici akıllanır ve hükümet yönetimleri ikisini birden kovalar. Teknoloji hızla ilerledikçe, hem pazarlamacı hem de tüketici için sınır gittikçe yükselir. İkisi de Internet pazarlama alanında yapılan bir araştırmadan yararlanabilir: geçmiş, günümüz ve gelecek.

Geçmiş: Spam ve Pop-Up’lardan oluşan bir dünya

Pazarlama tarihi boyunca markalar, mesajlarının ilgisiz kişilere gitmesini engellerken potansiyel müşteriye etkili (ve ekonomik olarak) ulaşmak için çaba sarfettiler. İnternet çağının gelişimi pazarlamacılara mesajlarını, ürünlerine en çok değeri veren kişilerin önüne direkt olarak çıkarma fırsatını verdi. Internet; sınırsız pazarla çabalarını hedeflenmiş kampanyalarla yer değiştirmesine TV reklamlarından, toplu maillerden, basılı reklamlardan daha fazla imkan sundu.

Ancak; teknolojinin daha hızlı ilerlemesi gerekiyordu. Internet pazarlamasının başları, halen tek taraflıydı. Pazarlamacılar, junk maillerin ve kullanıcıların gelen kutularını dolduran el ilanlarının veya ürünlerini, popüler sanılan websitelerine yerleştirdikleri pop-up reklamlarına güvendiler. Böyle bir dijital pazarlamanın düşük maliyeti de oldukça çekiciydi ama asıl sonuçlar, offline dünyada kazanılanlardan farklı değildi.

Günümüz: Sosyal Medya Telaşı

Günümüzün Interneti, pazarlamayı iki taraflı yapmak için eşsiz fırsatlar sunuyor. Teknoloji ve istekler, halen düzenleme altında olan bir alanda buluştu. Sonuç olarak; işletmeciler, fazla pazarlama etkisi – ve olabildiğince kullanıcı bilgisi elde edebilmek ve tanımlamak için çaba sarfediyorlar.

Pazarlamacıların “beğen”leri ve “takipçi”leri, bir ödülmüş gibi topladıkları bir dünyada yaşıyoruz. Pazarlamacılar; reklam içerikleriyle, teşviklerle ve diğer kullanılabilir cezbedici adımlarla tuzaklar kuruyorlar. Bütün bu çabaların hepsi, kullanıcıların tıklamaları için ve böylelikle, ilerideki hedeflenmiş pazarlama mesajları için kendi “beğen”lerini gösterebilecekler.

Günümüzde pazarlamacıların büyük bir avantajı vardır: tüketicilerin kendini hızla geliştirmelerine   rağmen halen birçoğu online davranışlarının pazarlama şirketleri tarafından hedefleme kriteri olabileceğini tam olarak anlayamamalarıdır.

Gelecek Tahminleri: Tüketici Yönetir

Gerçekte bu tahmin her zaman varolan br gerçektir. Yapılan hiçbir pazarlama stratejisi, istenmeyen bir ürünün satışını sağlayamaz. Ve hedeflemede tüketicilerin sınırlarını zorlamak, onların toplu halde ters yöne gitmelerine neden olacaktır. Gelecek, internet pazarlamasının çalışma yönetimini gerçekten anlayabilen bilgili tüketicilerle bir yükseliş görecektir. Ayrıca tüketicilerin kendilerini meraklı pazarlamacılardan koruyacak daha iyi araçları olacaktır.

Pazarlamacılar bu geleceği nasıl karşılamalılar? Şeffaf bir şekilde, inandırıcı bir mesajla ve müşterilerin her zaman haklı olduğu anlayışıyla. Hiçbir SEO hilesi, gizli çerezler, Facebook “Beğen”leri veya akıllı Twitler; gereksiz çabalarla yabancılaştırmadan, kendi ihtiyaçlarını, isteklerini ve ilgilerini hedefleyen markalara sadık kalmayı ve onları takip etmeyi isteyen tatmin olmuş tüketicilerin gözünde bir değere sahip olmalarını sağlamayacaktır.

Comments are closed.