Google, her ay 88 milyar arama ile başediyor. YouTube, Google’dan sonra en popüler ikinci arama motoru. Facebook 600 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Twitter’ın neredeyse 200 milyon hesabı ve LinkedIn’in de 101 milyon kullanıcısı var ve Foursquare 2010′da %3,400 oranında bir büyüme yaşadı.

Sosyal medyadan SEO’ya, e-posta pazarlamadan online reklama kadar müşteri pazarlama ve ilişki sıralaması için seçenekler fazlalaştırılabilir. Sonuç olarak; müşteri tarafından online pazarlama hakkında en çok duyduğumuz soru, “Hangi taktiklerin en iyi olduğuna nasıl karar vereceğiz?”dir.

Bu soruya cevap vermek, taktik ve ölçümlerin doğru karışımının biraraya gelmesiyle hedefini, müşteriyi ve esnek online pazarlama stratejisini anlamakla başlar. Birçok firma, daha fazla müşteriye sahip olma veya sahip olduklarını tutma çabasında ancak asıl soru;

“Daha etkili ve verimli nasıl müşteri kazancı ve ilişkisi elde edilebilir?”

Cevabın büyük bir kısmı; sosyal medya, SEO ve içerik pazarlamasının kesişiminde. Sosyal medya ve SEO eğer yağ ve reçel gibi birbirine uyum sağlayabiliyorsa, içerik de onları birarada tutan ekmek gibidir. İçerik, sosyal medya stratejisinin çok önemli bir kısmıdır ve bu yüzden müşteri merkezli sosyal içerik anlayışı çok gereklidir.

Tüketiciler, geleneksel pazarlama ile ilgilenmiyorlar. Eğitimli olmayı istiyorlar ve ayrıca bilgi keşfi, harcama ve paylaşım davranışları da değişti. Firmalar arası ve firma-müşteri arası iş yapan kişiler de arama motorları ile çözüm bulmaya çalışıyorlar. Ayrıca; bulduklarını tekrar arama motoru aracılığıyla birleştirmeye çalışıyorlar.

Tüketiciler, markalardan içerik bekler. Keşifte kolaylık, etkileşime geçme yeteneği ve sosyal olarak içerik paylaşma ve aynı ilgi alanı olan kişilerle iletişime geçmeyi beklerler. Bunlar için artık “olursa iyi olur” denmiyor, yapılması bekleniyor.

Birçok kurumsal pazarlama, ürün & servis etrafında yayınlamak amacıyla içerik yaratmak için yapılandırılıyor. Sonuç olarak, içerik pazarlama programını uygulama düşüncesi yabancı gelebilir. Ancak; yayınlama araçları ve platformlarının fazlalığı, firmalar için bazı haber organizasyonlarına meydan okuyan içerik ve medya yaratmak için firmalara imkan veriyor.

İçerik; huninin en yukarısından, devam eden ilişkilere kadar müşterilerin hayat döngüsünün bütün aşamalarında müşteri ilişkilerini doldurur.İçerik, müşterilerinizi ürün ve servisleriniz hakkında eğitebilir. Bu, satın alma sürecini ve satın alımdan en fazla nasıl gelir elde edebileceklerini öğrenmelerinde yardımcı olabilir.

Firmalar için buradaki zorluk; tüketicilerin beklentileri, tüketim alışkanlıkları ve paylaşımda kolaylığı sağlamak için içerik pazarlama stratejilerini tekrar düşünmeleri ve Sosyal Medya ile SEO’yu birleştirebilmeleridir. Tabi bunların en başında içerik, eğitmeli ve satın alım sürecinde mantıklı bir sonucun takip edilebilmesi için kolay olmalıdır. Bu kriterleri doğru şekilde yerine getiren firmalar, içinde bulunduğumuz sıkı rekabet içerisinde olan online pazarlama yarışını kazanacaklardır.

Comments are closed.