Sitemizin trafiğini arttırmak ne kadar önemli ise bu kullanıcıların yaptığı hareketleri detaylı inceleyip buna göre adımlar atmakta o kadar önemlidir. Google Analytics ile yapabileceğiniz analizlerin ilk bölümünü sizin için 7 adımda toparladık.

 

 

 

1. Adım : 1 Anahtar Kelime ile Başlayın

Bu ilk adımda stratejimiz, sizin için önemli olacak anahtar kelime ile site trafiğinizi arttırmak olacaktır. Seçilecek anahtar kelimenin doğru belirlenmesi ve arama sonuçlarında ki etkisi ve rekabet oranınıda doğru kurgulamak gerekir.

                                          ^s*[^s]+(s+[^s]+){0}s*$

 

2. Adım : 2-3 Anahtar Kelime Kullanın

Bu adımda ise sitenize trafik gelen iki ve üç kelime anahtar kelime tüm verieri bize doğru yönlendirebilir. 2-3 kelime öbekleri iyi hedeflenerek trafiği göstermiş olur, çünkü bu, normalde sizin için önemli terimlerdir. Örneğin, “ayakkabıları” çok iyi bir trafik getiriyor olabilir ama “kupon kodları” veya “kalite kupon kodları” muhtemelen daha iyi trafik verecektir.

                                          ^s*[^s]+(s+[^s]+){1,2}s*$

 

3. Adım : 3-4 Anahtar Kelime Kullanın

Bu adım esasında yukarıdaki ifadeler gibi, ancak bu çalışma, dört veya daha fazla kelimenin tüm anahtar kelime gruplarını gösterir. Bu Analytics çalışmasında ki anahtar kelimeler aşağıdaki adımlara etkisi oldukça önemlidir.

                                          ^s*[^s]+(s+[^s]+){3,}s*$

 

4. Adım : Sosyal Medya Trafiği

Siteye gelen her trafik önemlidir bu trafiğin ise sosyal medya mecralarından hangisinin, ne sıklıkla olduğunu analiz etmek ve buna göre hareket etmek önemlidir. Aşağoda Analytics hesabınıza Sosyal Medya Gelişmiş Segment nasıl olmalıyı göreceksiniz.

5. Adım : Blog Trafiği (URL http://www.site.com/blog gibi)

Trafik oluşturmak için ayrı bir blogunuz varsa, sadece bu bölümde sitenizin trafik segmentine yararlı olabilir. Kısa vadede biraz daha fazla iş, daha büyük baş ağrısı kaydedebilirsiniz ama alacağınız sonuçlar oldukça sistematik v etkileyici olacaktır. Not: Blogunuz http://www.site.com/blog/ URL yapısı (post-url) var ise bu işlemi yapmak için Gelişmiş Segment kurulabilir ve gerçekten faydalı olunabilir.

6. Adım : Google Kaynaklı

SEO’lar, hemen hemen her durumda trafiğimizin nereden geldiğini belli eder, çünkü genellikle, Google trafik (iyi ya da kötü) hakkında daha çok güncelleme durumu mevcut. Gelişmiş Segment olarak Google kaynak trafiği göstermeyi ayarlayınız.

7. Adım : Twitter Trafiği

Tepkileri her zaman çok farklı oluyor ve sonuçları Analytics farklı gösteriyor, çünkü Twitter’da ki trafiği aşağıdaki gibi segmentlere doğru ayırmak gerekiyor. Bu işlem tam anlamıyla bir eziyettir. Twitter, paylaşılan bağlantıları kısaltma işlemini başlattıktan bu yana yapılacak adımlar doğru olmak zorundadır ki doğru analiz ortaya çıksın.

Burada kullanılan Gelişmiş Segment yapılması gerekeni gösteriyor.

 

Comments are closed.