Google Analytics bloğunda dün gece duyurulan bu yeni özellik siteniz de an ve an ne oluyoru tüm istatiktikleri ile görme imkanını sağlıyor.

Günümüzde web sayfaları sadece hızı değil, aynı zamanda değişim oranının hızının daha hızlı olması gerekir. Önce, yeni ürünler piyasaya sürüldü sadece bir web sitesi oluşturmak ve bunu değiştirmek için. Esasında, Google Analytics analiz geçmiş performansının büyük değişiklik yok sadece sitenizde neler olup bittiğini gösteren bir dizi yeni rapor geliştirilmiş durumda.

Sosyal Medya Etkisinin Ölçümlenmesi

Bu raporlamanın en büyük özelliği sosyal medyanın hemen etkilerini ölçmek ve analiz etmek. Yeni bir blog yazısı yayınlandığı zaman, bu yazı ile ilgili Twitter’da bir tweet gönderildiğinde site trafiğini etkisini gerçek zamanlı olarak görebileceğiz.

Google uzmanlarının kısa süre önce yaşadığı deneyimi; ”Geçen hafta son bölüm ile ilgili Web Analytics TV gönderilmiş ve sonrasında hakkında tweet atılmış. Kampanya etiketleme ile paylaşılan bağlantılar, biz her kanalda olduğu gibi blog yayını ile ne kadar trafik elde ettiğini görebiliyorduk.”

Kampanya Ölçümleme

Gerçek zamanlı (Real-Time) site değişikliklerini analiz etme ve görüntüleme, yapacağınız kampanyanın bir sonra ki adımını belirlemek için faydalı olacaktır. Çünkü bu yeni özellikle bir kaç saniye içinde siteniz için yaptığınız her çalışmanın hangi kanalda hangi oranda hangi zaman çizelgesi ile size ne kadar fayda kazandırdığını göstererek bir sonra ki kampanya kurgusunda daha başarılı bir sonuç elde edebilecek analizleri ortaya koyacaktır.

Gerçek Zamanlı Erişim

Çalışmayı Google Analytics sağ üst köşesindeki “New Version” linkine tıklayarak başlayabilirsiniz. Real-Time raporları (önümüzdeki hafta güncellenmiş arayüz Ana sekmesine hareket edecek) panolar sekmesinde yer alıyor.

Sadece bir bölümü yayınlanan raporlar ile ilgili açıklama yapan Google uzmanları ” önümüzdeki hafta içinde Real-Time, herkesin erişimine sahip olacaktır” yorumunu yaptı ve ekledi ”Eğer yapamıyorsanız, bura link ile erken erişim için kaydolun: https://services.google.com/fb/forms/realtimeanalytics/. ”

Comments are closed.