Herhangi bir ürün veya hizmet satın alma kararı sürecinde güçlü referanslar ve güven duyabilecek bilgiler ararız. Bu her zaman için öncelikli arkadaş tavsiyeleri ile başlar hatta çıkan istatistikler bu oranı %65-%70 arasında satın alma kararını etkilediğini söylüyor. Tavsiye bilgilerinin en çok dolaştığı sosyal mecralara bakarsak en fazla Facebook’ta benzer içerikler var. Hatta bu sayede sadece Facebook’ta online satış kanalı açan birçok küçük yatırımcıda görmek mümkün.

Peki Bing’in Gooogle ile ilgili planları neler ?

Stratejik olarak birçok markanın WOM etkisi yaratacak çalışmalar yapması bu sayede çok kısa sürede markasından söz ettirmesi Bing yetkililerinide ışık açtı. Kullanıcıların Facebook içerik girişlerinde Bing hakkında olumlu ve öneri anlamında kurgular yapılması bu anlamda ilk adım oldu.

Yukarıda örnekte arkadaş önerilerinin yapıldığı içeriği görüyorsunuz. Peki sosyal medya ile ilgili arama sonuçları ile Bing’in yaptığı bu adım ne kadar kullanımını arttırır ? Buna cevap vermek biraz imkansız ama gelin Bing’in Sosyal Arama çalışması ile ilgili videoyu izleyelim.

Bing’in Facebook’ta yer alan tüm içerikleri indekslemesi ile başlayan ortaklığı Google tarafından kan kaybettirdiği çıkan istatistiler sonucunda oldukça net. Hatta ComScore’dan gelen son araştırmaya göre Bing, çekirdek arama motoru olsada büyüme oranı 2010 yılında % 29 ulaşan arama hacmi artışı ile lider olduğunu gösterdi.

Google’ın sosyal medya etkisini çok iyi bildiğini ve bu için adımlar atacağını tahmin ediyoruz ama Facebook’un Bing ile yaptığı bu ortaklık onu oldukça zorlayacak gibi görünüyor.

Tagged with:
 

Comments are closed.