Kısa süre önce ülkemize gelen Rus arama motoru devi Yandex’te depreme sessiz kalmadı ve deprem özel sayfasını açtı.

internet kullanıcılarının ve internette var olan tüm mecraların gündemi ve eylemi Van’da meydana gelen 7.2′lik deprem. Van’da yaşanan büyük doğal afetin etkisi dışında sonrasında yaşanılan ve yaşanılacak olumsuz durumlar hakkında gündem oluşturan sosyal medya mecraları, kullanıcıların irili ufaklı topluluk oluşumları ile yardım kampanyaları düzenlemekte ve Van’a en kısa zamanda bu yardımların ulaşmasını hedeflemekte. Kısa süre önce diğer deprem durumlarında uygulamayı başlatan Google’ın Kişi Bulucu çalışmasını görmüş hatta yazımızda detaylı bir şekilde paylaşmıştık. Türk internet kullanıcılarının, internette geçirdiği zamanın fazla olduğunu istatistiksel veriler ile karşımıza çıktığında bu zamanın daha faydalı biçimde nasıl değerlendirilmesi gerektiğini birkez daha öne çıkarmış durumda çünkü son yaşanan depremde bu kullanım bir çok kişinin canını kurtarmış bir çok kişiyede umut oldu.

Yandex’in de yaptığı tüm çalışmaların kullanıcının olumlu geri dönüş hedefli bir mecra olduğunu hatırlatarak deprem ile ilgili yapmış olduğu sayfayı tanıtmak istedik.

Sayfada ;

”Van’da deprem: Son dakika haberleri ve gönüllüler için iletişim bilgileri” başlıklı bölümde anlık Twitter iletilerini ve Van’daki deprem sonrası yardım kuruluşlarının tüm iletişim ve banka bilgilerinin yer aldığı bölüm ile son dakika haberleri görmek mümkün.

Tagged with:
 

Comments are closed.