Google’ın özellikle Google+ için yapmış olduğu revize ve güçlendirici projelerini daha blogumuzda sizlerle paylaşmıştık.

Bu sefer ki yenilik Google arama sonuçları ile ilgili…

Google yeni yapılandırması ise sosyal mecra arama sonuçlarını özellikle daha önce Twitter için eş zamanlı arama sonuçları özelliğini Google+ a entegre ederek sosyal arama özelliğini de Google’a entegre etmiş oldu.

Sistem şuan için Twitter’da @ etiketi ile gönderilen içeriklerin Google’ın indekslenmesi üzerine olsa da arama sonuçlarında yer alması için Google+ kullanıcılarının +1’lenmesi ya da çevrelerine eklenmesi gerekiyor.

Twitter’ın konu ile ilgili açıklaması;

“İnsanlar, yıllardır aramak istedikleri şey hakkında en ilgili sonucu bulmak için Google’a güveniyorlar. Çoğu zaman dünyadaki olaylar ve son haberler hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Twitter ise 100 milyondan fazla kullanıcısının her gün gönderdiği 250 milyon’dan fazla tweet ile bu gerçek zamanlı bilgi için vazgeçilmez bir kaynak. Genellikle haberler ilk olarak Twitter’da yer alıyor, dolayısıyla Twitter hesapları ve tweet’ler en ilgili sonuçları içeriyor.

Dolayısıyla Google’ın yaptığı değişikliklerin, bu bilgileri bulmayı çok daha zor bir hale getirmesinden endişeleniyoruz. Bunun insanlar, yayımcılar, haber kuruluşları ve Twitter kullanıcıları için kötü olduğunu düşünüyoruz.”

Google’ın Twitter’a cevabı ise;

Twitter’ın bu açıklamasına şaşırdıklarını ve Twitter’ın kendileriyle olan anlaşmalarını yenilemek istemediklerini ve bunun ardından “rel=nofollow” (bir HTML isteği) isteklerini gördükleri şirket yetkilileri tarafından dile getirildiğini ama buna rağmen böyle bir geri dönüşle karşılaşmalarını beklemediklerini dile getirdi.

Tagged with:
 

Comments are closed.