Youtube, Google’dan sonra en çok arama yapılan ikinci mecra olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle YouTube’ da çok önemli bir reklam mecrası olarak önemini gittikçe arttırmakta.

Youtube’da reklam vermeden önce tespit etmemiz gereken iki önemli konu var.
Birincisi bizim için doğru kitleyi bulmak ve hedeflemek yani reklamları göstereceğimiz kişileri doğru seçmek.
İkincisi ise işletmemizi ve verdiğimiz hizmeti dikkat çekici bir şekilde ifade etmek.

TrueView Reklamlar:
Bu formatta reklamınızla ilgilenen kullanıcılara ulaşır ve maliyetlendirilirsiniz. Reklamınızı atlayan kullanıcılar için ise herhangi bir ücret ödemezsiniz. Youtube reklamlarını diğer mecralardaki video reklamlardan ayıran en önemli unsurlardan birisinin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Aylık 800 milyon izleyiciye sahip olan youtube’da TrueView formatının etkileşim oranı, kullanılan diğer formatların 4 katı kadar. Youtube tarafından sunulan istatistiklere göre YouTube’da video kampanyası düzenleyen reklam verenler web sitelerinin trafiğinde ortalama %20 civarında bir artış elde etmişler.

Reklamlarımızda Kullanabileceğimiz 3 farklı TrueView formatı var;

Yayın içi TrueView (TrueView In-stream):

Kullanıcılar video akışındaki reklamı izlemeyi veya atlamayı seçer.

Arama sonuçlarında TrueView (TrueView In-search):

Kullanıcılar YouTube’da arama yaparken videonuzu izlemek için tıklamayı seçer. Anahtar kelime hedefleme yaparak kullanıcıların youtube üzerinde bu kelimeler ile arama yaptığında arama sonuçlarının en üstünde video reklamınızı diğer videolardan biriymiş gibi gösterirsiniz.

İyi bir anahtar kelime hedeflemesiyle doğru kitleye reklamlarınızı gösterip yüksek performans elde edebilirsiniz.

Görüntülü TrueView (TrueView In-display):

Kullanıcılar Youtube’da veya İnternet’teki diğer sitelerdeyken videonuzu izleyebilir. Google görüntülü reklam ağı çok geniş bir kitleyi temsil ettiği için çok sayıda kullanıcıya ulaşmanız mümkün.

TrueView reklamlar hem reklam veren hem de kullanıcı açısından oldukça olumlu özellikler barındırıyor. Kullanıcı eğer istemezse 5 sn sonra reklamı atlayabilir. Reklam verenler ise sadece 30 saniye veya tamamını izleyen kullanıcılar için ödeme yaparlar. Reklama ilgi duymayan ve atlayan kullanıcılar herhangi bir maliyet oluşturmazlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>