MoreClick olarak 2002 yılından  bu yana sayısız küçük ve orta büyüklükte işletmeye internet reklamcılığı konusunda destek verdik. Birlikte bir çok başarı hikayesi yazdık. Deneyimlerimizden yola çıkarak diyebiliriz ki Türkiye’deki KOBİ’ler için en uygun reklam türü internet reklamlarıdır.Tabii ki geleneksel reklam mecralarının (televizyon, radyo, gazete, outdoor gibi) işe yaramadığını söylemiyoruz, bütçeler büyük olduğunda tüm mecralarda reklam çalışması yapılabilir, fakat bütçe kısıtlamanız varsa ve direk müşteri kazanmaya odaklanacaksanız internet reklamlarının en verimli tercih olacağını söyleyebiliriz. Özellikle ihracat düşünen ve bu konuda destek arayan bir KOBİ iseniz internet reklamları ile hedeflediğiniz ülkelerdeki müşterilere çok uygun maliyetler ile ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize nasıl ulaşacağınızı küçük bir örnekle gösterelim:

 X firmasının Bursa ve çevresinde su tesisatı yapan bir KOBİ olduğunu ve firmanın reklam bütçesi olarak aylık 5.000 TL ayırdığını varsayalım. X  firması kısıtlı bir bütçeye sahip olduğu için televizyon veya outdoor reklamı yapamayacaktır. Burada reklam bütçesini geleneksel bakış ile harcayabileceği seçeneklerden biri basılı medya yani gazete reklamları olabilir. Küçük bir araştırma ile X firmasının büyük gazetelerden birine ilan verdiğini düşünelim. Firma 5000 TL’lik bütçesi ile büyük bir gazetenin Bursa ekine 3 günlüğüne tam sayfalık bir ilan verebilir. Gazete tirajlarını düşündüğümüzde bu ilanı görecek kişi sayısı en fazla 100.000 kişi olacaktır. Bunun yanında o günlerde gazeteyi okuyan insanlardan belki de çok küçük bir kısmı o anda su tesisatı firması aramakta olduğundan reklamın geri dönüşü az olacaktır. Bu az sayıdaki geri dönüşün bir kısmının da X firmasının rakiplerini veya kendi tanıdıklarını seçebileceğini düşündüğümüzde reklam bütçesinin getirisi çok düşük olacak ve X firmasının bu reklamdan kar etmesi belki de mümkün olmayacaktır.

X firması bu bütçesi ile internet reklamcılığını denerse, Google ile Facebook’un birlikte kullanımıyla internet sitesine 4000 ile 15.000 kişi arasında potansiyel müşteri getirebilecektir. Üstelik bu kişiler yeni hedefleme teknolojileri sayesinde firmanın hizmet verdiği lokasyona yakın bölgelerden seçilebilir. Eğer güven veren bir internet sitesi ve iyi bir pazarlama yaklaşımı varsa X firması diğer reklam metodlarına göre internet reklamcılığı ile onlarca müşteri elde edecektir. Çünkü X firmasının internet sitesine gelen ziyaretçiler sadece “su tesisat firması” arayan potansiyel müşteriler olacaktır. Sonuç olarak X firması gibi kısıtlı bütçesi olan KOBİ’ler için müşteri edinme maliyeti en düşük reklam metodu internet reklamcılığıdır. Türkiye’deki tüm KOBİ’leri bu fırsattan yaralanmaya davet ediyoruz. Bize buradan ulaşabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>