SEO, SEM, SEF, SERP gibi terimler; arama motorunun sunduğu sonuçları manipüle etmeye çalışan çoğu web site sahibinin sık rastladığı ancak çoğu zaman da anlamını bilmediği kelimeler arasında yerini alır. Peki SERP nedir? Ne işe yarar? Tam olarak ne işe yaradığını nasıl anlayabiliriz?

SERP Sonuçları

SERP Nedir?

Search Engine Results Page kelimelerinin kısaltılmasından meydana gelen SERP, “arama motoru sonuç sayfası” anlamına gelir. Yani Google’da bir şey aramak istediğiniz zaman karşınıza çıkan sayfaya SERP denir. SEO denilince akla gelen ilk şey, arama motoru sonuçlarında ilk sıraya / sayfaya çıkmak olduğundan; kişilerin “SERP nedir” ve “nasıl manipüle edilir” gibi soruların cevaplarını bilmeleri gerekir. Birbirinden farklı etkenlerin SEO’nun temelini oluşturduğunu varsayarsak, SERP bu temelin en büyük yapı taşlarından birisidir. Arama sonuçlarının listelendiği sayfa olan SERP sıralamasını manipüle ederek kendi sitesini birinci sıraya çıkartmak isteyen site sahibi, SERP optimizasyonunu da yapmak zorundadır.

SERP OPTİMİZASYONU Nedir?

Sektörün lideri konumundaki arama motoru Google’a “Google AdWords Reklam” yazdığınız zaman, karşınıza onlarca site gelecektir. Sıralanan bu onlarca sitenin üstüne çıkan ilk site, sizce şans eseri mi orada yer almaktadır? Yoksa özel bir yöntem, bir taktik, bir teknik mi kullanmaktadır? Cevap: Hayır.
Bu site SERP optimizasyonunu başarıyla gerçekleştirmiştir, bu yüzden Google tarafından aranan kelimeyle en çok ilişkilendirilen site olmuştur.

Bu sıralamaya etki eden değerler ise şunlardır:

- SERP TITLE

Google’da aranan kelimenin site başlığında geçmesi. Kuşkusuz en önemli ve dikkat edilmesi gereken etkendir. Başlıkta anahtar kelime geçmeli, fakat başlık 67-68 karakterden daha uzun olmamlıdır. Aksi takdirde SPAM yapıyormuşsunuz izlenimini Google’a verebilirsiniz.

- SERP META DESCRIPTION

Ziyaretçinin aradığı kelimenin, sitenin meta keyword ve meta description gibi alanlarında yer alıyor olması. Bu şekilde Google, sitenizin kullanıcının aradığı içeriğe ev sahipliği yaptığına kanaat getirecektir.

- SERP URL

Önceki SEO makalelerinde de bahsettiğimiz üzere, “/?p=2142″ şeklinde bir URL yapısı yerine “/kategori/baslik-ismi.html” tarzı bir URL yapısı sıralamanıza daha olumlu şekilde etki edecektir. Yazının başlığında kullanıcının aradığı anahtar kelime geçtiği zaman, dolaylı olarak URL’de de söz konusu kelime geçecektir. Bu da sıralamada sizi bir üst sıraya taşıma noktasında ciddi önem arz edecektir.

Evet, optimizasyonları bu şekilde sıralayabilmek mümkün. Bu üç etkenin üçü de sitenizde mevcutsa, SERP sıralamasında ilk sıralara tırmanmak daha kolay olacaktır. Yani bir anahtar kelime hem site başlığında, hem meta bilgilerinde, hem de URL’de geçiyorsa Google sitenizin kullanıcıya aradığını sunabileceğini düşünür ve sizi hak ettiğiniz yere taşır. Çeşitli kişilerin sunduğu SEO analizi hizmetlerinde de, sitenin SERP optimizasyonuyla ilgili taktikler kişilere sunulur. Bu taktikler yazıda bahsettiğimden çok da farklı olmadığı için, bahsi geçen etkenlerin optimizasyonuna önem vermenizde fayda var.

SERP, SEO ve GOOGLE ADWORDS reklamları ile ilgili daha detaylı bilgiyi Veron Reklam sayfamızdan edinebilirsiniz.

 

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>