Facebook reklamlarının en önemli avantajı hedefleme konusunda rakiplerinden açık ara önde olmasıdır. Ürün ve hizmetlerinizi sunmak istediğiniz hedef kitlenize hem çok hızlı hem de doğru şekilde ulaştırabiliyorsunuz. Kitleleri çok iyi analiz eden Facebook reklamları sayesinde, reklam göstereceğiniz kişileri cinsiyetlerinden ülkelerine, izledikleri filmlerden ilişki durumlarına hatta hissettikleri durumlara kadar filtreleyebiliyorsunuz.

Çok uzun zamandır müşterilerimizin interaktif pazarlama faaliyetlerinde en yakın iş ortakları ve destekçileri olarak kendilerine hizmet vermekteyiz. Türkiye pazarında ki gelişmeler, kullanıcı deneyimleri ve alışkanlıkları doğrultusunda oluşan fırsatlar ve bu fırsatlar ışığında meydana gelen müşteri isteklerini elimizden geldiğince değerlendirmeye çalıştık.

Peki Facebook reklamları ile neler yapabiliriz?

Öncelikle Facebook’un reklam yaklaşımını açıklamak gerekirse Facebook reklamlarını, daha çok marka / ürün bilinirliği yaratmak isteyen kurumsal firmalara yönelik “Premium Ads” ve hepimizin bildiği sağ tarafta çıkan “MarketPlace” reklamları olarak 2′ye ayırabiliriz.

“MarketPlace/Pazar Yeri” Reklamları olarak adlandırılan reklamlar bildiğimiz üzere sağ tarafta çıkan, Facebook Sayfanızın ya da Websitenizin reklamını yapabildiğiniz reklamlar. Burada dikkat edilmesi gereken hedefleme seçeneklerini doğru oluşturmak ve reklam kalitenizi yüksek tutarak daha uygun maliyetlerle daha fazla gösterim ve ziyaret alabilmek.

“Premium Ads” reklamları ise kullanıcılara daha geniş ve daha çeşitli reklam modelleri sunuyor. Örneğin,

Premium Poll Ads ile Facebook kullanıcılarına ürünleriniz ya da markanız hakkında anketler hazırlayıp yayınlayabiliyorsunuz.

Ya da son ürünlerden bir tanesi olan ve oldukça etkili olacağını düşündüğümüz “Sponsored Stories” Reklamları. Bu reklamlarda eğer ki bir kullacı sizin sayfanızı ya da bir uygulamanızı beğenirse bu faaliyet sadece kullanıcın duvarında yayınlanmakla kalmıyor, tüm arkadaşları sağ tarafta facebook reklamı olarak görüyor. Böylelikle hem gözden kaçmaktan kurtuluyorsunuz hem de marka/ürününüzün reklamı arkadaş tavsiyesi ile yapılıyor. Kesinlike çok etkili bir yöntem..

Facebook Reklamlarının Avantajları;

Facebook’ta kişilerin bir takım konum bilgileri bulunmaktadır. Yani kişilerin hangi şehirde yaşadıkları, hangi alanlara hitap ettikleri gibi konular facebook’un hangi kitleye reklam yayacağı konusunda da kişilerin rahat bir biçimde seçenekleri tercih etmeleri ve de bu seçenekler doğrultusunda da tercihlerini yaparak avantajlı olacak bir biçimde de reklamlardan faydalanmış olmaları da sağlanacaktır.

Facebook reklamları ile 800 milyondan fazla kullanıcı kitlesini yaşadığı yere, cinsiyetine, yaşına, ilgi alanlarına göre seçebilirsiniz. Ayrıca bütçenizi istediğiniz zaman günlük olarak belirleyebilir ve reklamınıza tıklandığında (CPC) ya da reklamınız gösterildiğinde (CPM) ödeme yapabilirsiniz.

Reklamınız, belirlemiş olduğunuz hedef kitleye gösterilir ve böylelikle reklam dönüşüm veriminizin %80 oranlara çıkması sağlanır.

• Reklam verirken hedef kitlenize göre reklamlarınızı görmesini istediğiniz kişileri (yaşlarına, cinsiyetlerine, bulundukları ülkelere hatta şehirlere, eğitim durumlarına, politik görüşlerine, medeni durumları ve ilgi alanlarına göre) seçebilirsiniz.
• Detaylı olarak reklam istatistiklerinizi csv, html formatlarında görebilirsiniz.
• Gösterim (CPM) veya tıklama (CPC) formatlarında reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>