Son zamanlarda çok sık duymaya başladığımız responsive web tasarım, web 3.0 kodlama teknolojisinde daha hızlı adımlar atmamıza sebep olan bir yeniliktir. Ülkemizde giderek yaygınlaşmaya başlayan Responsive Web Design, Türkçede “Duyarlı Web Tasarım” veya “Uyumlu Web Tasarım” gibi farklı şekillerde de adlandırılmaktadır.

Mobil (Responsive) Web TasarımPeki nedir bu  Responsive web tasarım ?

Website arayüzlerinin, CSS3.0 media queryler ile optimize edilip farklı cihazların farklı ekran çözünürlükleriyle, kullanıcı deneyimi tarafında herhangi bir kayıp yaşanmadan mobile teknolojisine uyum sağlamasını amaçlayan yazılım teknolojisidir.

Bu teknolojiyi sadece mobile ile kısıtlamamak gerekir.  Araştırma firmalarının verilerini göz önünde bulundururak, günümüzde en çok kullanılan ekran çözünürlüğü 1366x768px diyebiliriz. Responsive web tasarım teknolojisinin “Responsive”  kavramı bize web sitemizi bu çözünürlükten daha yüksek çözünürlüklü bir ekranda (Ör. 1920x1080px), pixel kaybı yaşamadan uyumlu bir şekilde çalıştırmamızı sağlar. Aynı şekilde düşük çözünürlüğe sahip bir ekranda sayfamızı orantılı bir şekilde küçültür ve kullanıcı deneyimini arttırabiliriz.

Responsive web tasarım teknolojisi tanımı ilk olarak 2010 yılında, A List Apart web sitesinde Ethan Marcotte isimli yazar tarafından bir makalede geçmiştir. Yazarın 2011 yılında piyasaya sürdüğü kitabında, Responsvie Web Design (Duyarlı Web Tasarım) kavramıyla ilgili teoriler ve açıklamalar bulunmaktadır. Mobil web site tasarımı detaylı bilgisi için Mobilsite.tc web sayfamızı ziyaret ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>