E-posta pazarlaması da pazarlama stratejilerinden biri olarak öne çıkıyor.  Uzun süredir yapılıyor olmasına rağmen, markaların kimi zaman bu pazarlama yönteminde gözden kaçırdıkları noktalar olabiliyor. E-posta pazarlamasında yapılan yanlışların, spam yapmamak için neler gerektiğinin, gerçek zamanlı e-posta pazarlama hakkında bilgilerin, abone sayısını ve tıklanma oranını artırmak için neler yapılabileceğinin üzerinde çeşitli yazıları E-posta Pazarlama Rehberi’nde değinilmişti. Şimdi ise e-posta  sağlayacılarını seçerken bütün servis kullanıcılar için en temel 6 ipucunu bir araya getirdik.

1. Otomatik E-posta Gönderimi

E-posta servis sağlayıcısının en önemli hizmetlerinden biri otomatik mesaj gönderimidir. Bu özellik perakendecilere özel durumlarda ya da daha önceden belirlenen kurallara göre e-posta gönderilmesini sağlar. Örneğin otomatik ‘Hoşgeldiniz’ mesajıyla, kullanıcılara kaydoldukları için onay mesajı gönderebilirsiniz. Kullanıcı e-postayı onayladıktan sonra gönderilecek ikinci bir e-posta ile alışveriş için yüzde 10′luk bir indirim çeki sunulabilir. Bu akışa farklı e-postalar eklenebildiği gibi sipariş onayı ve kargo gönderim bilgisi e-postaları da bu gönderim listesine eklenebilir.

2. HTML, Uyumlu Tasarım

Neredeyse tüm servis sağlayıcılar e-postaları düz metin ya da HTML olarak gönderir. En iyi servis sağlayıcılar HTML ve CSS kullanma olanağı sunarak, alıcının kullandığı cihaza uygun tasarımlar sağlar. Bunların en efektifi mobil cihazlara optimize edilmiş e-posta tasarımlarıdır.

3. Gelişmiş Liste Geliştirme

Servis sağlayıcıların sunduğu temel hizmetlerden biri de e-posta abonelerinin eklenmesi ve abonelikten çıkartılması. Sistem, geçersiz e-posta adreslerini listeden çıkartma gibi işlemleri kendiliğinden yapabiliyor olmalı. Bunların yanı sıra optimize etme ve abonelik değişiklikleri gibi işlemler de otomatik olmalı. Böylece abone listeniz her zaman güncel kalır.

4. Uyumlu Çalışma

Diğer sistemler ve servislerle uyumlu çalışan bir e-posta pazarlaması daha efektif sonuçlar elde etmenizi sağlar. Servis sağlayıcılar farklı uygulamalar ile bağlantı kurmayı kolaylaştıracak seçenekler sunmalıdır. Örneğin Google Analytics’e yapılacak bir bağlantı ile e-postaların açılması ve dönüşüm oranı takip edilebilir.

5. Özel IP adresi

E-posta pazarlaması dilinde özel internet protokolü adresi ile sadece size özel e-posta gönderimi yapılır. Kendi IP adresine sahip olmanız e-postanın ulaşımını artırır.  Yüksek sayıda e-posta gönderimi yapan şirketler için bu büyük bir önem taşır.

6. Gönderim Desteği

E-posta pazarlamasında mesaj doğrudan ulaşmadığı takdirde herhangi bir işlevi olmaz. E-posta pazarlamacıları bu konuda tecrübeli olmasa da servis sağlayıcılarının olması gerekir. Bu konuda size destek olabilecek servis sağlayıcılar ile çalışmaya özen gösterin. Son olarak, size e-posta pazarlaması ile ilgili temel bilgiler verebilecek bir iş ortağı bulmanızın son derece önemli olduğunu unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>