Kullanıcıların en sık karşılaştığı problemlerden biri reklamları yayında olduğu halde görememesidir.Peki reklamlarımız yayındayken neden göremeyiz ?

Aslında bunun birden fazla sebebi olabilir.

Başlıcaları sıralarsak ;

- Reklam Kontrolü : Google algoritmaları, sistem gereği kullanıcıların web geçmişini kayıt altına alır.Kullanıcı sürekli aynı anahtar kelime ile sorgulama yapıp gelen alakalı sonuçlara tıklamadığında Google kullanıcının gösterdiği reklamlarla ilgilenmediğini düşünür ve sonraki sorgularda farklı reklamlar göstermeye başlayabilir.Bu nedenle de yayınlandığı halde kendi reklamınızı göremeyebilirsiniz.

- Günlük Bütçe : Günlük tanımladığınız bütçe gün boyu yetmiyor olabilir bu nedenlede bütçeniz bitmese bile Google bunu algılayıp kalan bütçeyi gün boyu tanımladığınız saatlere yaymaya çalışıyor olabilir bu durumda reklamlar aralıklarla gösterimde olur ve göremeyebilirsiniz.

- Eşleme Türünü Dikkate Alarak Anahtar Kelime Sorgusu : Sorgulama yaptığınızda eşleme türlerini dikkate alarak sorgulama yapmalısınız.Anahtar kelimeniz tam eşleme ise kesinlikle tam eşleme yaparak ön izleme yapmalısınız aksi taktirde göremeyebilirsiniz.

- Negatifleme : Anahtar kelimenizi yanlışlıkla negatife atmanız durumunda reklamlarınız görünmeyecektir.

- Reklam Metni ve Anahtar Kelime Onay Durumu : Bazen Google belli periyotlar ile kampanyaları manuel olarak incelemeye tabii tutar bu nedenle hazırlanan reklam metinleriniz Google standartlarına uygun olmalıdır.Otomatik incelemeden kaçan herhangi bir olumsuzlukta reklamlarınız “Onaylanmadı” durumuna geçebilir.Aynı şekilde anahtar kelimelerinizde Google tarafından yasaklı olmadığını kontrol etmenizde fayda var.
Belirtildiği gibi genel sorunlar bunlardır.Fakat reklam yayın sorunlarında %90 yayınlanmama sebebi Günlük Bütçe ve Reklam kontrollerini normal Google sayfasında sık sık tekrarlayıp kontrol etmektir.

Google’ın reklam verenlerin reklamlarını kontrol edebilmeleri için sunmuş olduğu Reklam ön izleme aracını kullandığınız takdirde ise bu tür bir sorunla karşılaşmaz, reklamınızın yayında olup olmadığını daha doğru bir biçimde görebilirsiniz.

Bu nedenle reklam kontrollerinizde kesinlikle “Reklam Önizleme Aracını” kullanmanızı tavsiye ederiz.

Aşağıdaki linkten reklam önizleme aracına ulaşabilirsiniz.

http://adwords.google.com.tr/d/AdPreview/?__u=1000000000&__c=1000000000

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>