Arama motoru devi Google, Webmaster Central Blog’undan yayınladığı resmi duyuruyla, mobil arama sonuçlarında Mobil uyumlu(Mobile-friendly) web sitelerinin daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak şekilde algoritmasını 21 Nisan’da değiştiriyor.

Bu değişiklik dünya çapında tüm dillerdeki mobil aramaları etkileyecek ve arama sonuçlarında önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Google’ın website sahiplerine sitelerinin mobil uyumlu olup/olmadığını kontrol edebileceği bir hizmeti bulunuyor. Sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol etmek için buraya tıklayınız.

Mobil uyumluluğu kontrol ettikten sonra sitenizle ilgili problemlerin takibini Google Webmaster Tools üzerinden Mobil Kullanılabilirlik(Mobile Usability) bölümü altından takip edebilirsiniz.

Arama sonuçlarında ne kadar çok mobil uyumlu site olursa kullanıcılar da o kadar rahat websitelerini görüntüleyerek ziyaretler gerçekleştirebilecek ve kullanıcı deneyimleri de artmış olacaktır.

Güncellemeyle birlikte birçok mobil uyumlu olmayan websiteleri trafik kayıpları yaşayacak, mobil uyumlu olan siteler de avantaj elde edecektir.

Google’ın mobil için test ettiği bir diğer yenilik de mobil aygıtlardan erişmeye çalıştığınız sayfaların açılışları hakkında sizlere bilgi verecek. Erişmeye çalıştığınız sayfa yavaş açılacak olursa arama sonucunda Slow etiketi görülecek. Bununla birlikte SEO(arama motoru optimizasyonu) ile doğrudan bağlantılı olan site açılış hızı ve süresi daha etkin ve önem kazanmış olacaktır.

Gelişmelerden de gözlemlediğimiz kadarıyla Google’ın mobil site yapısına ve mobil dünyaya verdiği önem git gide artıyor. Bakalım önümüzdeki günlerde mobil konusunda daha fazla ne gibi yenilikler olacak, bekleyip göreceğiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>