Youtube’dan yeteri kadar iyi yararlanıyor musunuz? Kanalınızı gerektiği şekilde optimize ettiniz mi? Başlıklari, video etiketleri, anahtar kelimeleri belirlerken izleyeceğiniz stratejileri ve videoların SEO’daki performansı hakkında size bilgi aktaracağız. İşte Youtube Video Optimizasyonu için önemli ipuçları:

Video Başlığınızı En İyi Hale Getirmek

Videonuzun başlığı 100 karaktere kadar olabilir. Aşağı yukarı 15 kelimeden oluşan bir başlık belirleyebilirsiniz. Bu kelimeler mümkün olduğunca markanızın adını içermeli. Başlığınız şu şekilde olabilir X ÜRÜN/HİZMET | Y MARKA. Başlığınızın hangi hizmeti sağladığını biliyor olmanız çok önemlidir.

Zengin Anahtar Sözcük Tanımları

Video tanımlamaları 5000 karakteri kapsayabilirler. Bu alanı akıllıca kullanmak gereklidir. Anahtar sözcüklerle alakalı içerik girin fakat bunu çok uzun tutarak izleyiciyi yormayın. Youtube kanalınıza yazılarınızı okumaya değil videolarınızı izlemeye geldiklerini kendinize hatırlatın. Web sayfanızla alakalı bağlantıları bu alanda paylaşın.

Video etiketlerinizi kullanmayı sakın unutmayın. Şu veya bu sebeplerle bazen video etiketleri yazılmayabiliyor ama bu durum Youtube ve Google aramalarında üst sıralamada çıkmanıza engel teşkil ediyor. Etiketler için size verilen limit, boşluklarla birlikte 120 karakteri aşmamalıdır.

Peki bu 120 karakter en iyi şekilde nasıl kullanılabilir, en iyi kelimeleri nasıl buluruz diye düşünüyorsanız Youtube’un içindeki arama çubuğunu kullanın. En çok hit alan aramalar burada yer almaktadır. Böylelikle bu kelimeleri tag olarak kullanabilirsiniz.

YouTube-SEO

Videolarınıza Transkriptler ekleyin

Oluşturduğunuz video ile ilgili transkript ve izleyici yorumları da Google’ın örümcekleri tarafından izlenilebilirdir. Bu sadece işitme problemi olan izleyicilerin değil arama motorlarının içerik denetimini gerçekleştiren örümceklerin de oldukça işine yarayacaktır.

Videolarımı Nasıl Düzenleyip Aktarabilirim?

Youtube potansiyel izleyicilerinizin sizi kolayca bulmasını sağlar, sizin için videoyu düzenleyip aktarmak ve denemek için kendisi bir içerik oluşturur fakat bizim önerimiz zaman ayırarak verdiğimiz bilgiler doğrultusunda transkriptinizi ve anahtar kelimelerinizi yazmanızdır.

Notpadde yeni bir dosya açın ve transkriptinizi hazırlayın. Bir transkript dosyası hiçbir özel karakter olmadan bir taslak olarak kayıt edilmelidir. Başlıkları ayırmak için çift hatlı kesme çizgisi(>>) kullanınız. Oluşturduğunuz transkripti videonuza eklemek için hesabınıza giriş yapın.

1- Sayfanın üst kısmında yer alan Kullanıcı Adı bölümüne imleci getirin,
2- Videolarım’a tıklayın,
3- Başlıklar/ Alt Yazılar eklemek istediğiniz videoyu bulun. Düzen ve kavrama tuşlarının yanında yer alan aşağı okuna tıklayın. Aşağıya açılan menüden Başlıklar ve Alt Yazılar butonunu seçin.
4- Sayfanın sağ tarafındaki Yeni Başlıklar ve Transkript Ekle butonuna tıklayın. Bir dosya yüklemeniz için Gözat işlemini yapmanız beklenecek.
5- Bir Başlık/ Altyazı ya datranskripti yüklemek için seçin. Eğer zaman kodsuz bir transkript yüklüyorsanız, zaman kodsuz Transkript dosyası seçin. Eğer değilse Başlık dosyası seçin.
6- Uygun dili seçin.
7- Dosya Yükle butonuna tıklayın.

Siz transkripti yükledikten sonra Youtube konuşma tanıma teknolojisi kullanır ve transkriptinizin videonuzun sesine zaman uyumlu hale getirmek için optimizasyon yapar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>