Google, geleneksel sıralama aşamalarını kısıtlamaya başladıkça, sosyal platformların büyüyen etkisi ile Arama Motoru Optimizasyonu taktiklerinde oldukça büyük bir değişim görüldü: birçok SEO uzmanlarının sosyal ilişkilere daha ciddi bakmasını sağladı.

Siz de SEO uzmanlarının İçerik Pazarlama ve Sosyal Medyanın üzerine düşmelerindeki artışı farketmişsinizdir. Geçtiğimiz senelerde bu değişim ile birlikte, başarıya ulaşma yolunda uzmanların birkaç aşamayı başarıyla katettikleri gözlemlenmiştir. Şuanki durumunuz ve pazarlama stratejinize göre katettiğiniz mesafe çeşitlendirilebilir ancak aşağıda anlattığımız aşamalardan belki tanıdık gelen bir durum görürsünüz ve SEO ve Sosyal medya birleşiminizin ne tarafa doğru gittiğine farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

Aşama 1: Sosyal Profiller, Paylaşım Wigdetları & Bloglarla SEO

Arama Motoru Optimizasyonu uzmanlar; sosyal medya , imleme ve Digg, tumbleUpon, Delicious ve Reddit gibi yeni servislerle başlıyorlar. Bu kanallara içeriğinizi girmek, özellikle “güçlü kullanıcılar” aracılığıyla, içeriğinizin beğenilmesini, anasayfaya damgasını vurmasını ve trafik çekmesini sağlar. Bu artan etki daha fazla link ve takipçi çeker.

Sosyal ağlar içerisindeki sosyal imleme servisleri ve profilleri; kulllanıcılar için potansiyel kaynak oluşturan ve arama motorlarına ufak işaretler veren websitenize link alımını sağlar. Bu linklerin birçoğu, daha sonra takip etmekten çekilebilir.

Başarı; SEO terimleri ile ölçümleniyor: link, sıralama ve trafik.

Aşama 2: Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu, farklı kişiler için farklı anlamlara gelebilir. Pazarlamacılar, yarattıkları sosyal profilleri sosyal ağlar kurarak daha dayanıkı bilgi kaynakları haline getirebilirler. Sosyal kanallarda tanınmak, link alımı ümidiyle içerik için okuyucu yaratmaya yardımcı olur.

Bloglar, trafik ve link kazancı için optimize edilmiş içerik tanıtımı, sosyal medya döngüsünün genellikle merkezi olmuşlardır. Blog takipçisi ve e-posta listesi oluşturmak streslidir.

Başarı, öncelikle link, trafik ve dönüşüm gibi öncelikle SEO gelirleri olarak ölçümlenir. Hayranlar, arkadaşlar & takipçiler gibi sosyal anahtar performans simgeleri; yorumlar ve iletişimler gibi temel ilişki ölçümleri kadar gözlemlenir. Ama o ölçümler sosyal yatırım getirisiden daha çok “sosyal kanıt” ile alakalıdır.

Aşama 3: Entegre Edilmiş İçerik, SEO & Sosyal Medya Planı

İzleyiciyi sınıflandırmak, içerik pazarlama stratejisine rehber olan kişi haline geldi. İçerik, sosyal medya gözlemlemeye ve trendlerine dayalı fırsat kollayan içerik pazarlama ve sosyal tanıtıma izin veren uyarlanabilir online pazarlama stratejisidir. Sosyal medya anlayışı, sadece Pazarlama ve Toplum İlişkileri içindir ama olabildiğince fazla organizasyonla olmalıdır.

Müşterilerle online içerik yaratabilecek, ilişki kurabilecek herhangi bir kişi, markanın yanısıra arama ve sosyal anahtar kelime terimleri, sosyal arama ve sosyal networking gibi temel becerileri gelişmiş olmalıdır.

İçerik Pazarlama Planının uygunluğunu maksimum seviyeye çıkarmak için, tüketici ilgisinin arama anahtar kelimeleri ve sosyal konuların temsilcisi; web, sosyal ve mobil içerik için planlanmış baş makalede bir unsurlardır. İçerik ve tanıtım yaratmak; Reklam, Halkla İlişkiler ve Pazarlama gibi işlevsel alanlarda düzenlenir.

İçeriğin bulunabilirliği, anahtar kelime ve sosyal konu optimizasyonu aracılığıyla geliştirilebilir. Arama ile kolaylıka bulunabilen sosyal içerik, sosyal ağın büyümesinde yardımcı olabilir. Sosyal ağ büyüdükçe; linkleri, paylaşımları ve içerikleri etkileyen kullanışlı içeriğin doğal tanıtımı için kulaktan kulağa yayılımı büyür. Sosyal işaretler, marka web özelliklerinin arama görünürlüğünü arttırmak için diğer SEO sıralama etkenkenleri ile bir kombinasyon olarak Google tarafından ölçümlenebilir.

Hem arama bulunabiliriği hem de sosyal ilişkiler için konu optimizasyonu geliştiren uygulanabilir, müşteri merkezli ve içerik odaklı stratejinin yaklaşımı, birçok online pazarlamacının kendini daha sonraki aşamalarda bulacakları yerdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>