Google Mobil Uyumluluk (Mobilegeddon) Güncellemesinin  21 Nisan 2015 tarihinde resmen devreye girdiği duyuruldu. Peki birkaç gün önce devreye giren Mobilegeddon güncellemesi sonrası mobil uyumlu ve uyumsuz web sitelerinin trafiği nasıl etkilendi?

Google Resmi Blogunda açıklananlar doğrultusunda Mobilegeddon güncellemesi ile ilgili çalışmalarını 2014 yılı sonlarına doğru başlattı ve güncelleme devreye girene kadar mobil uyumluluk, Google’ın indekslediği tüm web siteleri üzerinde test edilerek tamamlandı. 21 Nisan 2015 tarihine kadar geçen sürede ise Google arama motoru sonuçlarında yayınlanan mobil uyumlu web sitelerine arama motoru kullancıları için “mobil uyumlu” etiketi eklendi.

mobilegeddon-guncellemesi

Google Inside Search ‘de yayımlanan duyuruda, güncelleme sürecinde Google indeksinde yer alan sitelerin sadece %4,7’si mobil uyumlu hale gelmiş. En önemlisi ise yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %74’ü mobil uyumlu siteleri tercih ediyor. Soru işaretleri ve tedirginlik yaşayanlar için iç rahatlatıcı bir ifadeye de yer veriliyor; “Bu güncelleme, kullandığımız 200’ün üzerindeki algoritmadan sadece biri. Bir web sitesi, mobil uyumlu olmasa da, kaliteli içeriği sağlamaya devam ediyorsa arama sonuçlarında kayıp yaşamazlar. ”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>