Facebook reklamları, reklam dünyasına fırtına gibi bir giriş yaptı. Sosyal medya, insanların interneti sosyal açıdan kullanmaya bakış açılarını tamamen değiştirdi. Fakat bu konudaki uzman kişiler, Facebook reklamı akımına balıklama atlamanın iyi bir girişim olup olmayacağından emin değiller.

Sonuç olarak Facebook reklamları denemeye değer mi yoksa şirketler alışık olduklarını bırakmamalılar mı?

Üye sayısının fazla olmasının önemi

Facebook’un en önemli özelliklerinden biri üye sayısının fazla olmasıdır. Dünyada neredeyse herkes Facebook’a üye. Yeni katılan üyelerinin tam sayısını söylemek zor ama 2010 yılının başlarında sadece Amerika’da 100 milyonu aşkın üyesi olduğu açıklandı.

Şirket, 4oo milyonu aşkın üyesi olmasıyla övünüyor. Etraftaki Facebook kullanıcılarına bakacak olursak, bu iddianın göz boyamak amaçlı olmadığını görürsününüz.

Bu yüzden, ulaşabileceğiniz kadar kişiye ulaşabilmek için Facebook’un en iyi platformlardan biri olduğu söylenebilir. Hatta insanlar, eğer Facebook bir ülke olsaydı yenilmez olacağı hakkında şakalar bile yapıyorlar.

Facebook’a sadakat

İnterneti sosyal bir şekilde kullanmanın bir diğer avantajı ise kullanıcılarının sadakatidir. En azından kullanıcılar Facebook’a hala büyük bir ilgi duyuyorlar.

Çoğu insan gün içerisinde Facebook’a en az bir kere giriş yapmadan duramıyor ama bu artık takıntı haline gelmiş durumda. Ve eminim ki sürekli Facebook’ta olan insanlar konuşacak konu bile bulamıyorlardır.

Facebook’ta reklam işi yararlı olabilir çünkü gün içerisinde hedef kitleniz defalarca reklamınızı görebilir. Ve sosyal internet sitelerindeki oyunların ve eğlence uygulamalarının sayısı yetmiyorsa, yakın zamanda üyelerinin Facebook’a olan ilgisi gitmeyecek demektir.

Kolay Hedefleme

Google AdWords gibi Facebook reklamları da, şirketinizin veya ürününüzün ulaşmaya çalıştığı kitleye çaba sarf etmeden ulaşmanıza yardımcı olduğu için yararlıdır. Bu sadece doğru anahtar kelimeleri seçmekle alakalıdır.

Kullanıcılar, önceden belirlenen anahtar kelimeleri içeren bir cümle yazdıklarında reklamlar açılan sayfada görüntülenir.

Ayrıca Facebook, reklamlarınızın ne kadar çok yayınlandığını ve ne kadar işe yaradığını görme imkanı verir. Reklamınızı sadece eş zamanlı değerlendirmiyorsunuz aynı zamanda reklamınızı hangi demografik özellikteki insanlar tıklıyor onu da görebiliyorsunuz.

Gerçeği söylemek gerekirse Facebook bütün bunları sizin için yapıyor ve işinizi on katı kolaylaştırıyor. Siz de öyle düşünmüyor musunuz?

Facebook Google’a karşı

Facebook ve Google internet pazarlamasının devleri ama hangisi daha iyi?

Google AdWords, Facebook’tan kuşkusuz daha önceden bu piyasada. Aynı Facebook gibi Google AdWords de ulaşmak istediğiniz kitleye kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Örneğin, eğer reklamınız köpek maması hakkında ise reklamınızı, köpekler ve hayvanlar hakkında olan makalelerde ve Web sitelerinde görebilirsiniz.

Google AdWords’ün bir başka artısı ise reklamınızın istediğiniz Web sitelerinde yayınlanmasını seçebilme özelliğidir.

Amaç; hedeflenmiş piyasaya ulaşmak olduğu için Google AdWords Facebook’tan daha iyidir çünkü Google neredeyse bütün internet sitelerine veya bloglarda olduğu için daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Facebook reklamlarında, reklamınız sadece Facebook’un sayfasında kalır. Google AdWords ile reklamınız yüzlerce internet sitesinde ve bloglarda yayınlanır(tabii ne kadar para vereceğinizle doğru orantılı olarak). Söylemek istediğim nokta; reklam vermek için sadece Facebook yok.

Reklam vermenin tutarı

Facebook reklamları, daha yeni başladığı için şimdilik Google AdWords’den daha ucuz. Bu yüzden Facebook reklamlarını denemek için iyi bir zaman.

Facebook da Adwords gibi tıklama bazlı veya gösterim bazlı olarak 2 farklı ödeme seçeneği sunuyor. Marka bilinirliğini arttırmak için gösterim bazlı, direk aksiyona yönelik reklam içinse tıklama başı ödeme seçeneğini düşünmekte fayda var.

Facebook ödemeleri için iki seçeneğiniz var; tıklama başına ödeme (CPC) veya gösterim başına ödeme(CPM). Tabii ki gösterim başına ödeme daha ucuz görünebilir ama gerçekten öyle midir? Ama diğer taraftan Google AdWords’de sadece sonuca göre ödeme yapılıyor. Biri linkinize tıklamadığı müddetçe Google’a ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Eğer paranızı tutarlı harcamak istiyorsanız, hangi platformun sizin için daha iyi olacağına kendiniz karar verin.

Facebook reklamlarının; satışları, ürünlerin popülaritesini, şirketlerin bilinirliğini arttırdığını ve hatta insanların kişiliklerine de yararlar sağladığı bilinir. Ama başkalarına göre doğru olan sizin açınızdan da öyle olmak zorunda değil. Bu makalede, Facebook reklamlarının hem iyi tarafları hem de kötü tarafları anlatıldı. Karar vermek size kalmış.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>