Potansiyel müşterileriniz için sosyal medya gittikçe karışık bir hal alıyor. Reklam kanallarının sayısı artmaya devam ediyor ve bu çabaların, en alt çizgiyi nasıl etkileyeceğini gösterme baskısı artıyor.

Sosyal medyayı yönetme zorlukları oldukça açık ve bu zorlukları yenmeniz için size 10 değişik yol derledik.

#1: Ne olup bittiğini takip edemiyorum!

LinkedIn sorularını cevaplar ve Xing profilinizi güncellerken, müşterilerinizden birinin Facebook sayfanıza iğneleyici bir yorum yazdığını kaçırmış olabilirsiniz.

Tedavi: Sosyal tabloyu kullanmaya başlayın.

Sosyal medya yönetim platformları, birden çok sosyal medya hesaplarınızı bir yerde birleştirmenizi sağlar, bunun sonucunda ise hepsini daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Tek bir ekranda, değişik kanallardan neler olduğunu görebilirsiniz. Bunun yararları aslında çok daha fazla ama bu çözümlere bakmak için bu neden bile yeterli olabilir.

#2: Bir grup kimseyle konuşuyorum!

Sektörünüz hakkında bilgi sahibi olan biri ile 40 twit paylaştınız. Gerçek bir umut! Sonra onun 20 yaşında bir öğrenci olduğunu ve sizden bir şey satın alma kararı vermeyeceğini öğreniyorsunuz.

Tedavi: Sosyal etkiyi anlayın.

İşinizi ileriye götürebileceğiniz kişiler ile bağlantı kurmalısınız. Bu demek oluyor ki, alanınızda sosyal medyada en çok etki gösteren kişileri bulmanız gerekir. Klout, Twitter’da ve Facebook’da takip etme aracıdır. Bunu kullanmanız, bu probleminizi çözmede yardımcı olacaktır.

#3: Müşterilerim dışarıda bir yerde  ama nerde?

Mevcut müşterilerinizin sosyal medyada olduklarını biliyorsunuz. Ama Facebook fan sayfanız sadece 40 kişiden oluşuyor ve onlarla nasıl ilişki kuruyorsunuz?

Tedavi: Müşterilerinizin sosyal profillerine bakın.

1110jb-gist-connects-social-identity

 

 

 

 

 

 

 

 

Flowtown ve Gist, mevcut müşterilerinizin e-posta veritabanlarına bağlı çoklu sosyal medya varoluşlarını birleştirir. Bu, hangi müşterinizin başka sosyal medya platformlarını kullandıklarını ve hangi müşterilerinizin etkili olduğunu bulmanıza yardımcı olur.

#4: Bir sürü içerik paylaşıyorum ama bu, siteme ziyaretleri sağlamıyor.

Uzmanlar kendi promosyonlarınızı minimumda tutmanızı tavsiye ediyor. Sosyal medya, paylaşım ile alakalıdır. Ama kendi ölçümlerinizden de mesulsünüz. Nasıl hem paylaşabilir hem de insanların size bakmalarını sağlayabilirsiniz?

Tedavi: Sosyal medya iniş sayfası yaratın.

Linkinizin yapısının kontrolünü size vererek ObjectiveMarketer, özelleştirilmiş içerik ile sosyal medya linklerinizin markalaştırma ve mesajlaşma şansını verir. Takipçileriniz ile mükemmel içerikler paylaşmanın yararlarına sahip olursunuz, aynı zamanda uğraştığınız ilginç şeyleri de onlara gösterme şansınız olur.

#5: Her zaman doğrulayamam, sosyal medyada doğru şeyleri yapmak zaman alıyor!

Ekibiniz; twitlerle, link paylaşımı ile ve konuşmalara katılma ile saatlerini harcıyor. Ama artık sene sonu ve önümüzdeki sene için bir bütçe ayırmalısınız. Bu kadar uzun zaman alan bir liste ile devam edemeyeceğinizi biliyorsunuz ama etkiyi göstermek için ölçümleriniz yok.

Tedavi: Varolan ölçümlerinizi kullanın – sadece sosyal yararları gösterin.

Argyle Social, sosyal medya güncellemelerinizi takip eder ve web sitenize kurduğunuz dönüşüm ölçümlerini geri yollar.

1110jb-argyle-captures-value-of-social-media

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#6: Takipçilerimin çevrimiçi ne yaptığını bilmiyorum!

Durumunuzdaki güncellemelere ve blog yazılarına ne olduğunu biliyorsunuz ziyaretçiler sitenize geliyor, okuyanlar yorum bırakıyor gibi… Ama internette geri kalan zamanlarında ne yapıyorlar hiçbir fikriniz yok.

Tedavi: İnsanlara, isteğinizin nelerden hoşlandıklarını bilmek olduğunu söyleyin.

Sosyal medyanın en büyükleri, burda size yardımcı olabilir. Twitter ve Facebook, herhangi bir web sitesinin benimseyebileceği giriş bilgilerini sunuyor. Zamanınız olduğunda bu giriş prosedürlerini benimseyen sitelere girmeli ve içeriği “beğen”melisiniz. Genellikle, networkunuzde başka kimlerin o sayfa ile ilgilendiğini görebilirsiniz. Bu şekilde, bağlantılar için yeni fırsatlar yaratmış olursunuz.

1110jb-like-early-lik-often

 

 

 

 

 

 

 


#7: Önemli şeylerden, gereksiz yorumları ayırt edemiyorum.

Ne zaman Twitter’a giriş yapsanız, okunmamiş binlerce twit görüyorsunuz. Facebook sayfanız, önceden hiç tanımadığınız insanların yorumları ile kaplanmış. Ve 1,575 tane blog yazısı, yorum yapmanız için sizi bekliyor.

Tedavi: İhtiyacınız olduğunda bilgiyi hızlı edinin.

Cadmus, bu alanda kesinlikke yardımcı olur. Networkunuzden en önemli twitleri göstermek için dizayn edilmiştir. Eğer netwokunuzden belirli bir konuya bakıyorsanız, Nsyght sosyal networkunuzde arama yapar. Aynen Google gibi ama sadece sosyal networkunuzdeki insalar için.

#8: Bütün bu bağlanmalar bir yere gitmiyor!

Bir insandan durmadan geri twit alıyorsunuz. Aynı konuşmayı birden çok insanla yapıyorsunuz. Hep aynı yerde sayıyor, ilerlemiyorsunuz.

Tedavi: Kendinize bir oyun tekniği bulun.

Oyun tekniği, pazarlama çabalarınızın tek bir yerde linklemek demektir. Bu şekilde, bir hareket doğal olarak diğerini yönlendirir. Takipçilerinizi daha çok bağlanmaları için cesaretlendiren sosyal medya olayları serisini yaratmanız gerekiyor. ve oyun tekniği planlamanız için size sert bir çerçeve yapmanızı sağlar.

#9: Zaman yeterli olmuyor!

Facebook’daki varlığınızın güçlü olduğunu hissettiğinizde, bir SlideShare varlığı yaratmanız gerekiyor. Her zaman yazmak için bir tane daha twitiniz, yorumlamak için bir blog daha ve desteklemek için bir pazarlama kampanyası daha vardır.

Tedavi: Durumu, belirlenmiş kaynaklar için yapın.

Pazarlama programınızın gelişmesi gerekiyor, yoksa ölecek. Bu, ekibinizin yeni yöntemlere ve sosyal medyayı daha sofistike anlamalarını gerektirir. Durumu düzeltmek için güncel başarınıza bağlı olarak içsel çalışın. İçerden veya dışrdan, insanları bulduğunuzdan emin olun.

#10: Bütün bu içeriklere sahibim ama onlarla ne yapacağımı bilmiyorum.

Takipçileriniz ile bağlantı kurmada çok iyi bir iş çıkarıyorsunuz. Geri cevap veriyorlar ve mükkemel yazılar giriyorsunuz. Ama bu bağlantıdan yeterli faydayı sağlayamıyorsunuz.

Tedavi: En iyi içeriği özelleştirmek için sitenizde bir yer oluşturun.

Pazarlamanın insanları sitenize getirmeyi de kapsadığını varsayarsak, sitenizdeki toplumdan sosyal içerik özelleştirmesi istemelisiniz. Sıranın gerisinde kalanların ve diğerlerine sizi övmesini sağlar. Referans sayfaları bunun için mükemmel bir yoldur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>