Internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu bu çağda, pazarlama rekabeti de internet reklamcılığı sayesinde internet üzerinde de kızışmış durumda. Bu yüzden pazarlamacılara tavsiyemiz; tüketicilere internet üzerinden sadece bir yoldan değil başka yolları da birleştirerek markalarının bilinirliğini arttırmalarıdır. İnternet reklamları üzerinden ulaşılan aramalar ve sosyal medya kampanyaları marka bilinirliği, ürün satışı için çok önemlidir. Ancak bu ikisini birleştirmek geri dönüşümünüzü ikiye katlayacaktır.

Arama ve sosyal birleşim programına başlarken unutulmaması gereken en önemli nokta, her ikisinin de işinizde farklı yararlar sağlayacağıdır. Bu yüzden hemen sonuç alabilmek için alelade kampanyalar düzenlemektense, sosyal medyanın ve dijital reklamcılığın güçlerini dengelemelisiniz.

Pazarlamacılar, marka bilinirliğini sağlamak ve satışları ile alakalı tüketicilerle aktif bir diyalog kurmak için genellikle sosyal medyaya katılırlar. Diğer taraftan önceliği çeşitli yönlendirme ve geri dönüşüm odaklı reklam kampanyalarına verirler ama sadece büyük resmi görmekten, küçük ama önemli detayları atlayıverirler.

Hem sosyal medyayı hem de internet reklamlarını bir araya getirmek sağladıkları getiriyi ikiye katlar. Hali hazırdaki müşterilerin dikkatini çekmek için yaptığınız sosyal içerikler sayesinde pazarlamacılar, hedeflenmiş arama kampanyaları ile bu müşterileri etkilerler ve alıcı durumuna getirebilirler.

Sosyal medya sayesinde daha çok marka bilinirliğinin olması, arama-reklam kampanyalarına üç şekilde yardım eder:

-Hedeflenmiş müşterilerin daha çok arama yapma olasılığı olur (reklamlar üzerinde daha çok etki)

-Hedeflenmiş müşterilerin markaya daha çok “tıklama” olasılığı olur (etkinin üzerine daha çok tıklama)

-Daha çok tıklama olacağı için reklam, sayfada daha üst sıralarda çıkacaktır (daha yüksek kalite puanları)

Akıllı Stratejiler

İnternet reklamları üzerinden ulaşılan aramaları ve sosyal medyayı birleştirmek için can alıcı bir nokta yoktur ama bu iki disiplini bir araya getirmek için her pazarlamacının kullanabileceği birkaç işe yarayan strateji var. Yatırımlarınızın geri dönüşümünü arttırabilmeniz için size sosyal optimizasyonunuzda ve reklam kampanyalarınızda yardımcı olabilecek size birkaç ipucu topladık:

-Sosyal medya kampanyalarınızı cana yakın yapın:

Sosyal medya içeriğinizin (Facebook, Twitter…) uygun bir şekilde etiketlendiğinden ve indekslendiğinden emin olun. O sayfalardaki meta-dataların  sizin en iyi anahtar kelimeleri içerdiğine dikkat edin. Bu şekilde size, ödenmiş arama reklamlarınızı ve doğal arama sonuçlarından markanızı bulan müşterilerinize, sosyal medya içeriğinizi de tanıtma imkanını verecek. Sosyal aktiviteler aracıyla marka içeriğinizi tanıtmanın ilk adımı, tüketicilerin içeriğinizi kolayca bulabilmesidir.

-Sosyal medya sitelerinde anahtar kelime reklamcılığı ile deneme:

Hem Facebook hem de Youtube anahtar kelime bazlı reklamlarınızı yayınlar ama bu reklamların çalışma şekli Google veya Content Network’teki reklamların çalışma şekli ile oldukça farklıdır. Facebook reklamlarında, ancak kullanıcıların profillerindeki tercihlere göre kullanıcı hedefleyebilirsiniz. Mesela DVD satan biri reklamında,  “aksiyon filmleri”, “korku” ya da “komedi filmleri” gibi hedefler seçmelidir. Youtube’un reklam sistemi, belirli kullanıcı sorgularına hedeflenmenize izin verir. Ama bildiğiniz gibi Youtube’un sorgulama sistemi Google’ınkinden çok farklı çünkü Youtube kullanıcıları ürüne göre değil içeriğe göre arama yapıyor. Örneğin, bir kullanıcı belirli bir DVD değil de “Avatar’ın fragmanı”nı veya “Modern Family’den bir araba sahnesi”ni arıyor olabilir. Bu yüzden hedeflenmiş reklamlarınızı, daha belirgin sorgu aramaları yapan sitelere verdiğinizden emin olun.

-Sosyal medyadan etkilenen ödenmiş arama kampanyaları yaratın:

Sosyal medya kampanyanızın etrafında olan bütün başlıkları ve tartışmaları yakın takip edin ve Google, Yahoo veya Bing’deki reklam kampanyanız için yeni anahtar kelime yaratmak amacıyla inceleyin. Kim ne derse desin bu konuşmaları yansıtan anahtar kelimeleri öne sürün. Performansı düşük olan reklamları azaltabilmek için bu kampanyaların performansını iyi ölçmeniz gerekir ve satışa dönük geri dönüşümleri yakalayabilecek terimler için daha fazla yatırım yapmanız gerekir. Buna ek olarak, reklamlarınızın açıp kapayarak, ödenmiş aramalarınızın tıklama başına maliyeti değişimini ve kampanyalarınıza ne kadar getirisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sosyal medyanın ödenmiş arama programları olan yükselmeyi ölçerek, sadece bir kanalla kalmayan arama pazarlaması olan pazarlama programlarınızın içeriği hakkında bilgi edinmiş olursunuz ve hem ödenmiş aramalarınızın hem de sosyal programlarınızın performansını geliştirmiş olursunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>