mobil-uyumluMobil cihazlardan internet kullanımının hızla artmasıyla ortaya çıkan “mobil cihazlara uyumluluk” kavramı kullanıcı deneyimini bambaşka bir boyuta taşımaktadır. Mobil internette kullanıcı deneyimi ve mobil sıralama kriterlerini inceleyerek özellikle mobil sonuçlarda üst sıralarda yer almak için dikkat etmeniz gerekenleri paylaştık.

Google Mobil Uyumluluk Güncellemesini (Mobilegeddon) hayata geçirdiğinde akıllarda büyük soru işaretleri vardı. 21 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşen güncellemenin etkilerini ölçmek için çeşitli incelemeler yapmıştık ancak gördük ki, güncelleme uzun vadede ve yavaş yavaş etki eden bir yapıya sahip. Üzerinden 5 ay gibi bir süre geçtikten sonra yapılan incelemelerde, mobil uyumlu olan Web sitelerinin arama sorgularında ki sıralamaları az da olsa olumlu etkilenmiş durumda.

Güncelleme öncesi sıralamaya girmiş sayfalar arasında yapılan testlerde, sayfaların %68’inin mobil uyumlu olduğu görülürken, güncelleme sonrası bu rakamın %71’e ulaştığı görülmekte. Ayrıca mobil uyumlu olan sayfaların sahip olduğu sıralama, mobil uyumlu olmayan sayfalara göre %0.20 oranında artmış. İlk bakışta bu oran çok küçükmüş gibi görünebilir fakat İnternette çok sayıda Web sayfası olduğunu düşünürsek gayet büyük bir oran olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil Sıralama Faktörleri

Erişim Hızı:

 • Masaüstü kullanıcıları internet erişimini genellikle geniş bantta yüksek hızlarla gerçekleştirmekte
 • Mobil kullanıcıların büyük bir kısmı limitli hızlarla internete erişebilmekte

Ekran Çözünürlüğü:

 • Masaüstü kullanıcıları daha büyük çözünürlükte ve rahat bir ekran kullanmakta
 • Mobil kullanıcılar küçük ve düşük çözünürlüklü ekranlarla interneti kullanmaya ‘çalışmakta’

Donanım Teknolojileri:

 • Masaüstü kullanıcıları daha hızlı ve gelişmiş bir donanım teknolojisi kullanmakta, bilgisayarların sahip olduğu yüksek hızlı donanımlar, İnternet erişimini sağlayan diğer teknolojileri doğrudan etkilemekte:
 1. Yüksek hızlı ve çok çekirdekli işlemci (CPU) Geçici Bellek (Ram) Depolama aygıtları (Harddisk- SSD veya yüksek devirli SATA) Gelişmiş Ekran Kartları (PCI Express vb.) ve büyük monitörler gibi donanımların yüksek hızda olması, tarayıcının daha hızlı çalışmasını, verinin daha hızlı transfer edilmesini de düzgün görüntülenebilmesini sağlamakta. Ayrıca tarayıcının çalışma limitlerini çok fazla kısıtlamadığı için aynı anda birçok işlemin bir arada yapılabilmesine olanak tanımakta.
 2. Donanım teknolojilerinin en büyük artısı, yükseltmeye olanak vermesidir (upgrade).
 • Mobil kullanıcılar yüksek hızlı donanımlarla donatılmış cihazlar kullanabiliyor olsa da, teknolojileri sınırlı. Akıllı telefonların sahip olduğu donanım teknolojisi, marka ve modele göre farklılık gösterdiği için, bir Web sitesinin en düşük konfigürasyona göre optimize edilmesi şarttır.
 1. Mobil İnternet kullanıcıları için Akıllı Telefonların donanım yükseltme seçenekleri sıfıra yakın olduğu için, kullanıcı daha gelişmiş bir cihaz satın alarak donanım gücünü artırabilir.

mobil-uyumlulukTarayıcı Teknolojileri:

 • Masaüstü kullanıcılar, donanım teknolojilerine bağlı olarak istedikleri tarayıcıyı ve tarayıcı eklentisini rahatça kullanabilmektedirler. Bir tarayıcının görüntüleme ve depolama amacıyla kullandığı donanımların hızlı ve gelişmiş teknolojilere sahip olması, Web sitesi içeriğini doğrudan etkilemektedir.
 • Mobil kullanıcılar, tarayıcı ve eklenti seçimi konusunda çok fazla özgür değildir. Donanım teknolojilerinin ve özellikle ekran çözünürlüğünün getirdiği kısıtlamalar nedeniyle mobil tarayıcılar, masaüstü tarayıcılar kadar yüksek performans göstermeyebilir.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını http://www.mobilsite.tc/ web sitemizi ziyaret ederek test edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>