Birçok küçük işletmeler ve yanlız girişimciler, daha büyük bir plan yapmadan sosyal medya pazarlama stratejilerine girişim yapıyorlar. Sonuç, çoğunlukla umduklarından çok farklı oluyor. Potansiyel müşteri ve satış çekmenin yerine boşa zaman, para ve enerji harcayarak bitiyorlar.

Bu şekilde olmak zorunda değil çünkü bu problem, önceden sosyal medya pazarlaması ile ilgilenen kişilerden kolaylıkla öğrenilip; açık, belirli, yapılabilir ve ölçülebilir bir web pazarlama planı ile giderilebilir.

Aşağıdaki yazıda çevrimiçinde, işinizi pazarlamada nasıl daha başarılı olabileceğinizi kısaca sizin için derledik.

Pazarlama Bilinci

Herhangi bir sosyal medya pazarlama stratejisi uygulamadan önce, bir pazarlama planı yaratmanız gerekiyor. Bir plan her zaman araştırma ile başlar. Kaç tane işin pazarlamaya başlamadan önce bu adımı atmaktaki başarısızlığını görseniz inanamazsınız.

Herhangi bir şey yapmadan önce pazarlama bilgilerini bir araya getirin:

 •     Hedef kitleniz ve rakipleriniz kimler?
 •     Sosyal networku nasıl kullanıyorlar?
 •     Nerede bulunabilirler?
 •     İnsanlarla nasıl iletişime geçiyorlar?
 •     Hedef kitlenizin dikkatini çekmede ve onlarla bağlantı kurmada en iyi yollar nelerdir?

Pazarlama araştırması için kullanabileceğiniz birkaç ipucu ve kaynak:

Anahtar Kelime Araştırması: Hedef kitlenizin problemlerine çözüm bulmada kullandıkları anahtar kelimeleri araştırmayı gayet kolaylıkla yapabilirsiniz.
Anketler: Hedef pazarınızın gerçekten ne düşündüğünü anlamak için anketler yapın.
Forumlar: Değişik forumlarda gezinin ve insanların ne düşündüğünü anlamak ve gerekli ilişkileri bulabilmek için insanlarla kaynaşın.
Google trends: Arama motorlarında neyin populer olduğunu öğrenin.
Twitter search: Belirli anahtar kelime ve kelime öbekleri için neler söylendğini öğrenmek için twitlere bakın.

Hedefler

Hedef pazarınız ve rakipleriniz hakkında yeterli değerli bilgiyi topladığınızda, hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

Örnek hedefler:

 •     Önümüzdeki 6 ay içerisinde X% ile web sitenizin trafiklerini arttırın.
 •     Aralık 2015′e kadar X% ile satış gelirlerinizi arttırın.
 •     Arama motoru sıralamanızı arttırın ve belirli hedef anahtar kelimeler için Google’da üçüncü (veya daha iyi) sayfada yer alın.
 •     Kasım 2015′e kadar X% ile üretimlerinizi arttırın.
 •     Müşteri edinme maliyetini Aralık 2015′e kadar X% ile azaltın.

Hatırlatma: ölçemediğiniz şeyi elde edemezsiniz, bu yüzden ölçülebilir hedefler koymanız önemlidir!

sosyalmedyaseo

Strateji

Hareketlerinizin taktiksel bir planı ile sosyal pazarlama stratejisi oluşturun.

Akıllıca ve dayanıklı bir strateji, “kendi alanınızda güçlü bir duruş yaratın ve hedef kitleniz ile ilişkide olmanız” olurdu, “markanızı yapın ve Twitter’da aktif olun” değil.

Taktikler

Taktikler, belirlediğiniz stratejileri yerine getirmek için kullanabileceğiniz belirli eylemler, adımlar ve kararlardır.

Örneğin, hedefiniz “net gelirleri arttırmak” ise taktikleriniz:

 •     Çevrimiçinde bir yer edinin.
 •     Markalaşmış bie blog yaratın
 •     Blogunuzun içeriğini kullanarak bir liste yapmaya başlayın

Sosyal Medya Platformları

Yukarıda anlattığımız aşamaları başarı ile tamamladığınızda,uygun sosyal platformlardan birini tanımlamanızın ve seçmenizin zamanı gelmiştir.

İşiniz için en popüler sosyal medya platformları; LinkedIn, Facebook ve YouTube’dur. Bastırmak için en iyileri; hedef kitlenizin çoktan aktif ve bağlantıda olduğu platformlardır. Bu yüzden onların olduğu yerlere gidin, onlarla kaynaşın, ilişkiler kurun ve uygun bir web sitenize yönlendirin ( daha iyi bir sonuç için, konuşmaya devam edebilecekleri bir siteye yönlendirin ).

Platformlardaki seçiminiz ve önceliğiniz, sizin stratejinize hangisinin daha çok uyduğuna göre ve hedef kitlenizin onu ne kadar sıklıkla kullandığına göre değişmelidir.

Örneğin; bir firmanın blogunda çok işletmenin bulunmadığı görülmüştür çünkü Twitter, Facebook ve diğer birçok sosyal platformdaki yatırıma kıyasla onlar, daha zor başlatılıp sürdürülüyor. Sonuç olarak; bu işletmeler tek bir sosyal medyaya odaklanarak hata yapıyorlar çünkü onlar daha kolay kurulup kullanılabildiği için çok üyesi var; daha çok geri dönüşüm sağladıkları için değil.

Blog

Uygun sosyal medya platformlarındaki varlığınızı bir kere kurduktan sonra yapılacak en yararlı iş, onları blogunuza yönlendirmenizdir (web sitenize değil) ve hatta onlarla daha fazla meşgul olun.

Blogunuzda amacınız:

 •     Uzmanlığınızı gösterecek değerli, kullanışlı içerikler yayınlayın ve sizi takip edenlere mesajınızı yaymaları için cesaretlendirin.
 •     Pazarlamanızda iletişimi güçlendirin. Sohbet etmeye teşvik edin. Sizi takip edenlerle ne kadar çok katılım alabilirseniz, o kadar iyi olur.
 •     Ön satım, satış değil. Birçok işletme bloglarında; ürünleri, promosyanları ve indirimleri hakkında bloglar yayınlamak gibi bir hataya düşüyorlar.
 •     Markanızı yayın.
 •     Sizinle çalışmanın veya sizden satın almanın nasıl bir duygu olacağının ipucunu verin.

Yukarıdaki sebepler, internet kullanıcılarını web siteniz yerine neden blogunuza yönlendirmeniz gerektiğinin kilit noktalarıdır. Hedef kitleniz çevrimiçi bulunabildiği ve belirli platformlar aktif olarak kullanıldığı sürece, çevrimiçinde etkin bir şekilde pazarlama yapabilmek için bir iş bloguna ihtiyacınız var.

Ama herhangi bir blogtan bahsetmiyoruz; dizayn edilmiş, ayarlanmış ve optimize edilmiş bir blogunuz olması gerekiyor ki,aşağıdakileri başarabilin:

 •     Trafik çekin.
 •     Alanınızda sözüne güvenilir bir lider olun.
 •     Mesajlarınızın yayılmasına yardım edin.

Kendi satış Hunilerinizi Yaratın

Satış hunileriniz, yabancılıktan(“seni tanımıyorum”) sadakete (“seni seviyorum”) veya hatta fanatikliğe çeviren bir süreçtir.

Görünüm sağlamak için tecrübelere göre en iyi ve kanıtlanmış yollar, bu süreçte özetlenebilir:

Tecih yapmak -> Bağ kurmak -> Bir teklif yapmak

Tercih yapmak: Blogunuza bir görünüm geldiğinde, isimleri ve e-posta adresleri karşılığında onların gözlerinde değerli olacak bir şey önerin (bir ebook, rapor, video serisi gibi).

Bağ kurmak: Oto-cevaplayıcı kullanarak, haftada veya iki haftada bir e-posta gönderin. E-postanız ayrıca değerli bir şeyler taşımalı; ipuçları, araçlara linkler, stratejiler, raporlar, güncellemer… Takipçilerinize bir şey satmadan önce, onlarla iyi ilişkiler kurduğunuzdan ve değer verdiğinizden emin olun.

Bir teklif yapın: Biz %80 bedava değerli içerik ve %20 satış tavsiye ederiz. Bu demek oluyor ki, e-postalarınızın %80′i değer (satış değil), %20 ise satış olacak.

Ölçüm: Sosyal medya ile pazarlama yaparken gelişiminizi izlemeniz gerekiyor. Bu şekilde en çok başarıyı ve geliri nerden aldığınızı görebilirsiniz.

Ölçebileceğiniz bazı ölçümler:

 •     İşiniz/markanız ile alakalı yorumların çoğunluğu ve kalitesi
 •     Blogunuza gelen trafiklerin yoğunluğu ve bu trafiklerin kaynakları
 •     Takip edenler, fanlar açısından networkunuzun büyüklüğü
 •     Takipçilerin sayısı, farklı kampanyalar için farklı iniş sayfaları
 •     Etkili insanlarla ilişkiler
 •     SEO oranları, fazla tıklanan anahtar kelimelerin sayısı
 •     Gelen linklerin sayısı ve kalitesi
 •     Dönüşüm oranı

Neyin çalışmadığını belirleyin ve sonra o işi yapmak için harekete geçin veya tamamen silin. Neyin çalıştığını belirleyin ve sonra daha çok memnuniyet için o gelişimi arttırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>