İşletmeniz için Retargeting (yeniden hedefleme) internet reklamcılığının en güzel modellerinden biridir. Google ile geniş kitlelere ulaşan bu model sayesinde reklam bütçemizi çok daha iyi harcayabiliyoruz.

Dijital yayıncılığın gelişmesi ve internetin günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer almasıyla beraber pazarlama yöntemleri de dijital ortama ayak uyduruyor. Sosyal ağlar  pazarlamacıların yeni gözdesi haline geldi.

Online satış yapan şirketlerin ilk olarak tercih ettikleri dijital pazarlama kanalı e-posta pazarlama olarak öne çıksa da, son yıllarda retargeting yani Türkçe’de hedefli pazarlama olarak dilimize giren bu pazarlama yöntemi birçok şirket tarafından kullanılıyor. Bu arada retargeting aynı zamanda remarketing olarak da bilinir. Farkı ise Google Adwords retargeting yerine remarketing terimini kullanıyor olması. Peki biraz daha konuyu açmak gerekirse hedefli pazarlama yani retargeting nedir ve nasıl çalışır?

Online reklam kanallarından biri olan retargeting ve remarketing aynı anlama geliyor. Bu pazarlama yöntemi, kullanıcılar internet sitesine gelip, ürün satın almadan siteden ayrıldıklarında, internetteki farklı kanallar aracılığıyla siteyi tekrar kullanıcının karşısına çıkartıyor. Birçok internet sitesinin internetten gelen trafiğinin sadece %2’lik bir kısmı ilk seferde conversion’a dönüşüyor ve retargeting, şirketlere geri kalan ve conversion’a dönüşmeyen kullanıcılara tekrar ulaşmayı sağlıyor.

Remarketing çerezlere dayalı bir teknolojiyle çalışıyor. Bir javascript kodu, siteye gelen ziyaretçinin tarayıcısına bu kodu bırakıyor. Şirketlerin internet sayfalarının performansını etkilemeyen bu kod, kullanıcılar tarafından da fark edilmiyor. Kullanıcının tarayıcısına bu kod kopyalandıktan sonra, kullanıcı internette tekrar arama yaptığında sizin remarketing sağlayıcınıza bir bildirim gönderiyor ve kullanıcı internetteki farklı kanallarda sizin reklamınızı görüyor ve bu yöntemle sadece sizin sayfanızı ziyaret eden tüketiciler bu reklamları görebiliyor.

Evet, hepinizin başına gelmiştir. Bir ayakkabı modeline baktıktan sonra Facebook’da sağ sütunda o ayakkabının size sunulması, Google aradığınız bir şey doğrultusunda girdiğiniz sitelerde eğer Google Adsense reklamları varsa size o aramanız ile ilgili reklamlar gösteriliyor. İşte bunlar hep yeniden hedefleme.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>