Birçok şirket, kısıtlı online pazarlama bütçeleri ile nasıl maksimum getiri elde edebilecekleri konusunda ikilemdeler. Kampanyalarınızda daha yüksek performansla olabildiğince düşük bütçe olsun mu istiyorsunuz? Peki hangi taktikler kullanılmalı, Adwords veya SEO? Cevap: ikisi de. Adwords ve SEO; birbirinden farklı iki online pazarlama stratejisi olarak görünürler, her iki tarafında kendine özgü destekçileri vardır. SEO, mükemmel sonuçlar yaratabilir ama yüksek sıralarda olması için sabır gerektirir ve uzun süreli bir strateji olarak görünür. Adwords’de daha fazla kontrol vardır ama bazı sektörlerde çok maliyetli olabilir.

Eğer Adwords ve SEO kampanyalarınız  bir bütün olarak çalışmıyorsa, sadece zaman ve para harcıyorsunuzdur. Evden yönetmeniz veya bir ajansın yönetmesi hiç farketmez, her alandan öğrendiklerinizi diğeriyle paylaşıp, gerekli olan yerlere uyarlamanız çok önemlidir. Bu şekilde tekrarlanan çabalardan ve kaçan fırsatlardan kurtulmuş olursunuz.

Aşağıda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ipucu var:

Kampanya Yapısı: Sitenizin yapısı ve Adwords kampanyalarınız, çok farklı olmamalıdır. Hatta; ikisi de yüksek kalite içerikten, spesifik başlıklara ve alt kategorilere doğru doğal bir akışa sahip olmalıdır. Bu alt kategoriler; sayfalarda ve reklam gruplarında görünen anahtar kelimelerle, sitenizdeki sayfa veya reklam grupları olarak düşünülebilirler.

adwords_vs_seo


Anahtar Kelime Stratejisi:

Anahtar kelime karışımınızın, izleyicilerinizin yolunu nasıl keseceğini ve Adwords ve SEO’nun nasıl bir uyum içinde olacağını belirlemek önemlidir. Geniş terimler, çok rekabetlidir ve pahalı olanlardır ama diğer taraftan diğer terimler, daha az  rekabetlidir ama yüksek kalite trafik sağlarlar. Kampanya hedeflerine bağlı olarak, reklam kopyası şeklinde olan geniş arama terimlerinden ve iniş sayfalarından da trafik sağlamak için TBM’den yararlanırken, terimleri optimize etmek mantıklı olabilir.  Buradaki kilit nokta; hangisinin üzerine ne zaman düşmeniz gerektiğini veya hangisini diğerini desteklemek için kullanmayı bilmektir.

Bir başka çapraz taktik yolu da; Adwords arama sorgusu verilerinden avantaj sağlayabilmektir. Adwords arama sorgusu verilerini analiz etmek, çok fazla ödenmiş trafik getirebilir ve organik aramalarda çok iyi performans göstermeyen terimleri de ortaya çıkarabilir. Bu anahtar kelimeler, Adwords bütçenizi yükseltmeden trafik hacminizi fazlalaştıran, optimize edilmiş içerikleri yaratmak için SEO takımınız için bir fırsat haline gelebilir. Bu tarz çağraz taktik paylaşımı, hedef ziyaretçilerinizin arama alışkanlıkları aynı kalmayacağı için düzenli olarak yapılmalıdır.

İniş Sayfası:

Gereken takibin, bütün sayfalarda ve anahtar kelimelerde uygun yerlerinde oldudğunu farzedersek, gerçek iniş sayfasından değerli öğrenimler alabilirsiniz. Anahtar kelimeler için yaratılan belirli sayfaların geri dönüşüm açısından iyi performans gösterdiğini farkettiğinizde, o sayfaları Adwords iniş sayfası olarak tekrar amaçlayabilirsiniz. Bu; belirli anahtar kelimeler için harekete geçirme ve arama yaratmanızı sağlayabilir.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>