Linkedin, iş ilişkileri; Facebook ise kişisel ilişkiler içindir

Birçok insan, sosyal ortamda yer almak için gerekenin en azını yapmanın yeterli olacağını düşünüyor. Eğer bir sektörün içerisindeyseniz; bu demek oluyor ki sosyal ağda da olmanız gerekiyor: LikendIn profili. Bu iyi bir başlangıçtır ancak, herşey LinkedIn’den ibaret değildir. Bugünlerde insanların Facebook’da olmaları bekleniyor. Sektörünüzdeki birçok kişinin Facebook’da profili varsa ve her şey açık olarak işini idare edebiliyorsa, sizin Facebook’da olmamanız kullanıcılarınızı biraz şüphelendirecektir. Herkesin e-posta adresi var, yakında da herkesin Facebook ve Twitter hesabı olacaktır çünkü profil sahibi olmak sadece birkaç dakikanızı alıyor ve hedef kitlenizle iletişimizini kolaylaştırıyor.

Sosyal ağlara katılmak, çok zaman alacaktır

Twit girmek için zaman harcamanıza gerek yok. Çoğu insan bunu; birini beklerken, televizyon izlerken veya çalışırken kısa bir araya ihtiyaçları olduklarında yapıyorlar. Nefes almak nasıl zamanınızı almıyorsa, twit girmek de zamanınızı almayacaktır. Çok işiniz olduğunu söylemeyin çünkü insanlar günde 4 saatten fazla TV izliyor. Aklınızı uyuşturan bu aktiviteden yarım saatlik kesip, işiniz için insanlar ile sosyal medyada iletişim kurabilirsiniz.

Paylaşımlar, teşhirciler içindir

“Niye herşeyi dünya ile paylaşmak istiyorsunuz? Teşhirci falan mısınız?” dendiğini çok kez duymuşsunuzdur. Hayır tabi ki de sosyal medyanın amacı özel hayatımızda olan herşeyi paylaşmak değildir. Asıl olan, insanlarla düşünce ve deneyimleri paylaşmaktır. Bizi insan yapan bunlardır; ümitlerimizi, hayallerimizi ve düşüncelerimizi paylaşabililyor olmak. Sosyal ağlar bunu kolaylaştırıyor. Teşhirciliğin bununla kesinlikle alakası yoktur.

140 karakterlik bir yazıda anlamlı hiçbir şey söyleyemezsiniz

Twitter’daki 140 karakterlik limit, SMS’deki 160 karakterlik limit protokolüne bağlı olarak yapıldı. Ayrıca bu limit, kartlardaki ortalama uzunluğa da bağlıdır. SMS formatına karar veren takım, binlerce karttaki metinleri saydı ve çok azının 160 karakteri geçtiğini gördü. 160 karakterin az gelmesine rağmen, ne kadar çok duyguyu, bilgiyi ve yaratıcılığı dışa vurabileceğinize şaşıracaksınız.

Twitter’dan para kazanamazsınız

Bu bahaneyi, yayıncılardan ve eski medya çalışanlarından çok duymuşsunuzdur. Mantıklıymış gibi göstermeye çalışıyorlar ama yaptıkları sadece bir düşünce için ikinci defa düşüncek zamanı harcamamalarıdır. Bu bahaneye verilebilecek en basit cevap “Ulaşmak”. Yayınlamak sadece ulaşımla alakalıdır. İzleyicileriniz vardır ve onların ilgileri sizin üzerinizdedir. Bu demek oluyor ki, onlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Direkt olarak takipçilerinizden para alamazsınız ama bu sizi dinleyen izleyicileriniz olduğu anlamına gelir.

Sosyal medyaya katılmak için çok yaşlıyım

Sosyal ağlar; genç insanlar arasında popüler olabilir ancak, orta yaşlı insanların da sosyal ağlarda gayet yüksek nüfusu vardır. Bu sosyal medya akımının nefesinizi tutup geçmesini bekliyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Orta yaşlı insanların sosyal medyayı kullanmayı tercih etmemelerinin sebebi fazla aksi ve inatçı olmalarından kaynaklanıyor. Eski bildiklerini bırakmayıp, yeni ve kolay olana sırtlarını dönüyorlar. Hayır siz yaşlı değilsiniz, sadece inatçısınız.

Çok fazla bilgi var

İnternette kullanılabilir çok fazla bilgi olduğu doğru ama bu kötü bir şey olamaz. Bir kütüphaneyi çok fazla kitabı olduğu için suçlayabilir misiniz? Yeni çıkan her kitabı okuyamadığınızda kendinizi yetersiz mi hissedersiniz? Tabi ki hayır. İnternet ve sosyal ağlara belirli bir mesafeden bakmak, desteksiz bilgi yığının göz korkutan koleksiyonu gibi görünebilir. Ama aynı şekilde bir ülkeyi ilk defa gezmeye gittiğinizde de aynı duyguları hissedersiniz. Ama eğer ilgileniyorsanız, bilgi yığınının içine dalın ve açık görüşlü oldun, saatler içerisinde yollar oluşmaya başlayacak, taşlar yerine oturacaktır. Alışık olmadığınız için görmezden gelmeyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>