Twitter, en popüler sosyal medya araçlarından bir tanesidir, eğer doğru bir şekilde kullanılırsa, web sitenize veya blogunuza kaliteli trafik çekmenize yardımcı olabilir ve sizi destekleyen bir grup oluşturabilir. Aşağıda size; başarılı bir twitter kampanyası nasıl yapılır, takipçilerinizi nasıl fazlalaştırabilirsiniz ve web sitenizin trafiğini fazlalaştırmak için neler yapmalısınız anlattık.

Twitter Mantığı

Twitter, ilişki kurmanızı ve etkileşim içerisinde olmanızı sağlayan ve dünyanın başka bir yerinde olan bir haberi anında öğrenebildiğiniz yerdir. 140 karakterden daha az mesaj yollayabildiğiniz için, mesajlarınızı kısa, zekice ve tanımlayıcı yazmanız gerekiyor. Bütün sosyal medyada olduğu gibi; güçlü ilişkiler ve üyelikler kurabilmek ve çevrimiçi itibarınızı geliştirmek için zaman yatırımı ve çok efor sarfetmeniz gerekiyor. Bu yüzden, Sosyal Medya kampanyalarına yatırım yapacak zamanı olmayanlar, Twitter’ı kullanmasın çünkü şirketinizin çevrimiçi pazarlama profilini kötü etkileyebilir.

Aşağıda Twitter Kampanyanızı dizayn ederken ve uygularken aklınızda bulunması gereken 12 önemli madde var:

1. Sektörünüzü bilin ve rakiplerinizi inceleyin

Aklınızda bulunması gereken birinci kural; sektörünüzü bilmelisiniz, hedef kitleniz neler istiyor ve rakipleriniz sosyal medyada ne yapıyorlar. Zamanınızı; insanların twitterda neler konuştuğunu, sektörünüzün etkili üyelerini, rakiplerinizin kampanyalarını incelemeye ve alanınızda nelerin işe yarayıp yaramadığını bulmaya harcayın.

Twitter arama, sektörünüzün en çok konuşulan konularını bulmak için çok kullanışlı bir araçtır.

Karmaşık arama motorunu, alanınızın etkili insanlarını bulmak ve onları takip etmek için kullanın. Rakiplerinizin web sitelerini ve twitter profillerini kontrol edin ve takipçilerinin fazlalaşmasını izleyin. Twitterda biraz zaman geçirerek ve onun devamlı bir kullanıcısı olarak, hangi başlıkların popüler olduğunu ve kullanıcıların nelerden hoşlandıklarını öğrenebileceksiniz.

2. Twitlerinizi, blog yazıları ile destekleyin

Twitter, ilginç makaleleri ve blog yazılarını bulmak için mükemmel bir yer. “En iyi 10″ makale ve “Nasıl” rehberleri, twitterda çok popüler oldu. Her bir mesaj için sadece 140 karakterlik hakkınız olduğu için, olabildiğince özet yazmayı ama aynı zamanda kullanıcıların ilgisini çekmeyi de unutmayın. Bu yüzden, kendi alanınız için yararlı ve iyi planlanmış makaleler, kısa ve etkili başlık yazdığınız ve blogunuzun URL’si ile Twitterda yayınladığınızdan emin olun. Bu şekilde; takipçilerinizin sayısını fazlalaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda web sitenize de trafik çekebileceksiniz.

3. Yeni içerikler geliştirin

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, kullanıcılar dünyada neler olduğunu ve neyin yeni olduğunu öğrenmek istiyorlar. Yeni makaleler, ipuçları ve haberler hakkında yazmaya çalışın. Tabi ki bu eski, hala geçerli ve kullanışlı “en iyi” ipuçları ve makaleler hakkında belirli zaman aralıkları ile yazamayacağınız anlamına gelmiyor.

4. Kullanışlı mesajlar listesi yapın

Sık sık yazmanız ve kullanıcılarınıza kaliteli mesajlar ve ipuçları vermeniz çok önemli. Her zaman Twitterda olamayacağınız ve hep kullanışlı bir şeyler söyleyemeyeceğinize göre, ilginç makalelerden, ipuçlarından bir liste yapın ve sıkıştığınızda onları kullanın. Bu liste, sizin sektörünüz hakkında bilgi, yararlı ipuçları ve blogunuza referanslar içeriyor olması gerekiyor.

TwitterFeed ve benzer servisler, blogunuzu twitter ile bağlamanızda ve uygun olmadığınızda bir sonraki twitlerinizin zamanını ayarlayabileceğiniz yararlı araçlardır. Bunun gibi servislerin yararlı olmasının yanında, sosyal medyada sizin yerinizi almamaları gerektiğini unutmayın.

5. Sorulara cevap verin

İnsanlar, Twitterı soru sormak için kullanmaya eğilimlidirler. Bildiğiniz konular veya blogunuzda çoktan yazdığınız başlıklar hakkında soru soran insanları takip edin ve onlara yardım etmeye çalışın. Bu sadece insanların size minnettar kalmalarını ve sizi takip etmelerini sağlamayacak, aynı zamanda blogunuz için yeni konular bulmanızda da size ilham verecektir.

6. Sorumluluk sahibi olun

Twitterdaki insanların yaptığı en büyük hata, diğerlerinin kendileri hakkında söylediklerini takip etmemeleridir. Sadece onların sizin hakkınızda/size söylediklerini düzenli (günlük) takip etmekle kalmayıp, ayrıca onlara cevap da vermelisiniz. Sizi destekleyen insanlara teşekkür edin ve soru sorduklarında onlara yardım edin. Bu, ardaş edinmenizde yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda, görüşleri alabilir ve hatta yayılmadan önce negatif yorumları cevaplama şansınız olabilir. İnsanlar onlara cevap verdiğinizde takdir edecektir

Oldukça etkili ve aynı zamanda da sorumluluk sahibi olan bir şirkete mükemmel bir örnek Microsoft’dur. Microsoft’un twitter takımı, twitlerle kullanıcılarına yardım edip onlarla iletişim halinde olduklarından beri çok iyi iş çıkarıyorlar.

Sizin ve sitenizin hakkındaki twitlerin hepsini okduğunuzdan emin olmak için dört şeye dikkat etmelisiniz: a) sizin twitter hesabınıza verilen cevaplara, b) yeniden twitlenenlere, c) marka adınızın içerisinde olan anahtar kelimelere ve terimlere, d)Topsy’den sonuçları kotrol edin.

7. Üyelik yaratın

Twitterda bir sürü ilginç ve etkili insan var. Kullanışlı bulduğunuz bilgileri tekrar twitlemeyi unutmayın ve bunu yaparken orijinal yazarlarından da bahsedin. Benzer ilgileri olan insanlarla iletişime geçin, görüş paylaşın, onlara kaynak sağlayın, blogunuzdaki misafir yazılarına davet edin, projelerini desteklemede yardımcı olun ve üyelikler kurun. Buradaki püf nokta; dürüst ve şeffaf olmak ve asla onları kullanmaya çalışmamaktır.

8. Destekçilerinizi ödüllendirin

Eğer kaliteli twitler yayınlarsanız, insanlar sizi takip eder. Bu tabi ki bir gecede olmaz ama düzenli bir kullanıcı olarak bir süre bu alanda kalırsanız, kendi takipçileriniz olabilir. En çok katkıda bulunanları ve sizi destekyeneleri ödüllendirmenizin çok önemli olduğunu unutmayınız. Yukarıda da söylediğimiz gibi; sadece kullanıcıların ne söylediğini gözlemlemek ve onlardan sorumlu olmak yeterli değildir, ayrıca işiniz ile alakalı yazıları dünyanın her tarafına yayan insanlara geri bir şeyler sağlamanız da gerekiyor. Karşılık olarak; servisinize bedava bir üyelik veya çoktan müşterinizi ise indirim verebilirsiniz. Buradaki önemli nokta; ödül olarak onların yazılarınızı tekrar twitlemeniz değil, insanların onların yardımları gerçekten takdir ettiğinizi göstermenizdir.

9. Web sitenize twitter tuşu ekleyin

Web sitenizi veya blogunuzu başka kullanıcılar ile paylaşmak için, beğenen insanlara işi kolaylaştırmanız gerekiyor. Sosyal butonlarını, dünyanın her yerine yaymak için insanlara kolaylık sağlamak amaçlı blogunuzdaki stratejik noktalara koyun.

10. Özel teklifler yaratın

Eğer nispeten büyük hedef takipçiniz varsa, sadece twitter kullanıcıları için özel teklifler yaratmanız mükemmel bir fikir olabilir. Bu, takipçi sayınızın fazlalaşmasıına yardımcı olur.

11. Twitter kullanıcıları için iniş sayfası yapın

Twitter kullanıcıları için içerik desteklediğiniz yerlerde veya onlara özel bir teklifiniz olduğu durumlarda, özellikle Twitter için özellikle optimize edilmiş iniş sayfaları yaratmalısınız. Bu, insanların sitenizde harcadıkları ortalama zamanı idare etmek, etkinizi ve dönüşümlerinizi fazlalaştırmada yardımcı olabilir.

12. Soğuk kanlı & dürüst olun

İnsanlar, onları kullandığınızda veya spam yolladığınızda anlarlar. Onları “kötü” planlarınızın bir parçası olmaları için zorlamak veya bir şeyler yapmaları için onlara yanaşmak, Twitter’ı kullanmanın kötü bir yoludur. Soğuk kanlı ve dürüst olun. Sosyal medyada eğlenmeye çalışın ve insanlara spam yollamaktan veya sadece işiniz ile ilgili yazılar yayınlamaktan kaçının. Eğer zamanınızı Twitter’da geçirmek için zamanınız yoksa veya çok aceleciyseniz, sosyal medya işinize zarar verebilir.

Unutmayın: Başrılı olabilmek için, yaptığınız işi sevmeniz gerekir. Eğlenin, dürüst ve şeffaf olun ve kaliteli içerikler yayınlayın. Bu, başarılı bir sosyal medya kampanyası yaratmanın tek yoludur.

TwitterMobile_BlogHeader

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>