large

 

 

Google Adwords bilindiği üzere markanızı daha iyi noktalara getirmek için geleneksel pazarlama imkânlarına en iyi alternatif alandır. Eğer Google Adwords kampanyaları doğru bir şekilde yönetilirse verimli sonuçlara diğer reklam alanlarına oranla daha az maliyetle ulaşmak mümkün. Ancak çoğu zaman Google Adwords hesapları programın tam olarak nasıl çalıştığı hakkında az bilgisi olan kişilerce yönetilmekte. Bu durum sizin için kampanyalarda kötü sonuçlar elde etmenin yanı sıra çok pahalıya mal olan bir deneyim de oluşturabilir. Google Adwords’te yapılan en yaygın hatalar şunlardır:

Google reklamlarını ana sayfaya yönlendirmek. En yaygın yapılan hataların başında, reklamını yapmak istediğimiz ve metinde yer verdiğimiz ürünün bulunduğu sayfa yerine reklamı tıklayanları firmanın ana sayfasına yönlendirmektir. Bu durumda kullanıcılar ulaşmak istedikleri ürüne dolaylı olarak ulaşırlar. Hızlı karar ve tüketim çağında, bu küçük gibi görünen hata tüketicileri satın almaktan vazgeçirebilecek bir detaydır. Doğru olan Google Adwords reklamı ile tanıtımı yapılan ürünün linkine tüketicileri doğrudan yönlendirmektir. Firmanın diğer ürünleri hakkında bilgi almak isteyen tüketici zaten web sitenizi detaylı bir şekilde inceleyecektir. Kısacası bu incelemeyi zorunluluk yerine seçime bırakmak gerekmektedir.

Adwords tarafından önerilen bütün kelimeleri kabul edip reklama başlamak. Reklam kampanyanıza başlarken Google Adwords anahtar kelime oluşturucu sistemi tarafından sunduğunuz ürünle ilgili olan genel kelimeler size önerilir. Eğer bu genel kelimelerin hepsini reklam kampanyasına dâhil ederseniz tıklanma sayısı ile satışınız arasında büyük bir uçurum oluşacak ve size ekstra maliyet yaratacaktır.

Negatif anahtar kelime kullanmamak. Google Adwords yönetici paneli sizi istenmeyen etkileşimler ve tıklanmalardan korumak için negatif anahtar kelime tanımlama imkânı sunar. Böylece ürününüzle beraber araştırılan ama sitenizde yer almayan kelimeler araştırıldığında Adwords reklamınız kullanıcıya gösterilmez.

Reklam performansını test ederken hataya düşmek. Geleneksel pazarlama mecralarının aksine Google Adwords size yürüttüğünüz kampanyaların performansı hakkında bilgi verir ve kelime testleri yapma imkanı sağlar. Böylece hangi anahtar kelimeler ile ya da kelime başı teklifler ile başarılı olduğunuzu bilir, kampanyalarınızı bu doğrultuda yapılandırırsınız. Eğer Google Adwords kampanyanızı oluşturur ve sonuçları takip etmezseniz, belirli bir süreden sonra boşa para harcadığınızı fark edemeyip başarısız bir kampanyayı yürütmeye devam edersiniz.

Bu yaygın yapılan yanlışları dikkate aldığınız zaman Google Adwords firmanız için verimli bir pazarlama aracı olarak görev yapar. Ancak bu yanlışları anlamak ve doğrularını yapmanın biraz zaman alacağını unutmamak gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>