Google Adwords’te birden çok kampanya türü bulunmaktadır. Aşağıdaki reklam modellerini ve amaçlarını inceleyerek bir Reklamveren hangi reklama ihtiyacı olduğunu belirleyip sonrasında doğru kampanya kurgusu ile kampanyalarını hazırlaması gerekmektedir.

Google Adwords reklam modelleri aşağıdaki gibidir..

Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı Seçeneği :

Bu kampanya türüyle, Arama Ağı (Metin reklamlar) ve Görüntülü Reklam Ağı (Banner ve metin reklam) için ortak bir bütçe kullanabilirsiniz. Her iki reklam modelinide tek kampanyaya ekleyip inceleme ve raporlamalara kolayca ulaşabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları:

Müşterileri Google’da arama yapan, yeni müşteri ve satış fırsatlarını Google araması üzerinden yakalayacak reklamverenler için idealdir.

Örnek: Tamirci, servis gibi arama terimleri ile Google ‘de arama yaparak tamirci arayan kişilere reklamlarınız görüntülenir.

kampanya turleri

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları:

Yerleşimleri veya kitleleri hedefleyerek, aktif olarak arama yapmasa da ürün ve hizmetleriyle ilgilenen kullanıcılara ulaşması mümkün olan reklamverenler için idealdir. Piyasaya yeni giren bir ürünü tanıtmak, görsellerin gücünü kullanmak, vb. ihtiyaçları akla gelebilir.

Alışveriş Kampanyaları:

Online satış yapan işletmeler için idealdir. Arama sonuçlarında tüketiciye, fiyat bilgisi ve ürün görseli ile doğrudan karşılaştırma yapma imkanı verir.

Video Youtube Kampanyaları:

YouTube’da ve web genelinde video ile iletişim yapacak reklamverenler için. TrueView reklamları ile, sadece reklamı gerçekten izleyen (görüntüleyen) kullanıcılar için ödeme yapmayı sağlar.

Evrensel Uygulama Kampanyası:

Mobil uygulamalar için indirme veya kullanım arttırma hedefiyle yapılan reklamlar için idealdir.

Yeniden Pazarlama Kampanyası:

Sitenize daha once gelmiş kullanıcılara, isterseniz sitedeki davranışlarına göre segmente ederek, Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterim yapmanızı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>